Sztuka na podobieństwo fugi

"Życie: Trzy wersje" - reż. Piotr Machalica - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

Komedię francuskiej dramatopisarki Yasminy Rezy przygotowuje Teatr im. Mickiewicza. Premiera w sobotę.

Reza przedstawia trzy wersje tej samej kolacji z udziałem dwóch par małżeńskich: Soni i Henryka oraz Inez i Huberta. Młodego astronoma odwiedza profesor, naukowy autorytet, który - mimochodem, przy kolacji, informuje, że artykuł o podobnej treści do tego, który miał otworzyć karierę naukową gospodarza, przeczytał w Internecie. Atmosfera z minuty na minutę puchnie, tężeje, a towarzyskie spotkanie przeradza się w walkę, w której do głosu dochodzą podskórne ambicje, skrywane żale. Ten "pojedynek" trwa przez dwa akty, a raczej (jak chce autorka dramatu) rundy, polegające na jak najszybszym dotknięciu do żywego kogoś obok, aby samemu nie zostać zranionym. Wszyscy mają wyrównane szanse. Kto najsłabiej obroni swoją rolę -przegrywa Co przyniesie runda finałowa? Jaką prawdę o człowieku nam odsłoni?

Sztuka o olśniewającej przejrzystości i tempie. Niezwykłe mistrzostwo dialogu. Bezlitosne spojrzenie na dzi­siejsze obyczaje i moralne ułomności współczesnego człowieka. Niekłamany talent komediopisarski". ("Figaro Magazine")

Moje sztuki określa się często mianem "tragicznych komedii" i to chyba najbardziej odzwierciedla mój teatr - powiedziała Yasmina Reza w jednym z wywiadów. Podkreśliła, że "Życie: trzy wersje" kompozycyjnie zbliżone jest do muzyki. Tworzyłam ją na podobieństwo sztuki - fugi: cztery głosy , ten sam , wielokrotnie i w wielu barwach powtarzany motyw.

(-)
Materiał Teatru
21 lutego 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia