Sztuka o poodwracanych wartościach

"Rewizor" - reż. Mikołaj Grabowski - Teatr Bagatela w Krakowie

Zżerany korupcją kraj złodziei pogrążony jest w strachu – przed władzą, przed utratą władzy... Znacie to? Oczywiście, że tak! Z Rewizora. Jedna z najśmieszniejszych i najmądrzejszych komedii teatralnych powraca w nowej odsłonie.

Świeże tłumaczenie-parafraza Tadeusza Nyczka przenosi nas z przenikliwie przez Mikołaja Gogola opisanej carskiej Rosji do współczesnej Polski. A śmiejemy się wciąż z tego samego – z siebie samych. W ujęciu Mikołaja Grabowskiego jest to też opowieść o dwóch niemal urzeczywistnionych snach: o byciu kimś lepszym niż się jest, oraz o potędze. Kto z nas czasem o tym nie śnił?

„Rewizor – wyłuszcza autor parafrazy – jest przede wszystkim sztuką o totalnie poodwracanych wartościach. Ponieważ w tym świecie nic nie działa normalnie, zwykła pomyłka niewarta kichnięcia może urosnąć do katastrofy mogącej zmieść cały dotychczasowy porządek. To pokazuje, jak kruchy jest tak zwany ład społeczny, zwłaszcza ten oparty na prawie siły. Paraliżująca przemoc wyzwala najgorsze cechy w człowieku, obnaża jego potencjalne świństwo i nieskończoną małość. A nawet stężona ilość świństwa nie jest w stanie zaszkodzić sprawnemu funkcjonowaniu karuzeli marionetek kręcącej się w rytm widzimisię jednego małego satrapy – pod warunkiem jednak, że nie pojawi się ktoś silniejszy, bardziej wpływowy, a przede wszystkim nieprzewidywalny."

W scenografii wykorzystano kurtynę autorstwa Tadeusza Bystrzaka.

Premiera: 6-7 marca 2021, Duża Scena

Utwory wykorzystane w spektaklu:

Therefore I Am, muz. i słowa Billie Eilish O'Connell, Finneas Baird O'Connell

Le nozze di Figaro (Sull'aria... Che soave zeffiretto), muz. Wolfgang Amadeus Mozart, sł. Lorenzo Da Ponte

Willing And Able, muz. i słowa Anthony Tyrone Moseley, Prince Rogers Nelson, Levi Seacer Jr

Samotność dźwięków, muz. Tomasz Sikorski

Żarzące się węgielki, muz. Adam Makowicz

W spektaklu jako rekwizyty użyte zostały wyroby tytoniowe.

(-)
Materiał Teatru
27 lutego 2021

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...