Sztuka PTT i bodytalk w Łodzi

"Jewrope" - Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Spektakl "Jewrope" powstał w koprodukcji Polskiego Teatru Tańca z niemieckim zespołem bodytalk, którego tancerze i dyrektor, japońska artystka, Yoshiko Waki, wywodzą się ze słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika. 19 września wystąpią w Teatrze Nowym w Łodzi.

Tropy narracyjne przedstawienia wskazane przez autorów, dotyczą Holokaustu i pokazują jak wiele mamy jeszcze do zrobienia, aby refleksja na ten temat zadomowiła się w naszej świadomości.

W "Jewrope" odnajdziemy ślady brutalistycznej kresnikowskiej estetyki, która ongiś zburzyła spokój niemieckich salonów i została uznana, obok teatru Piny Bausch za najbardziej ożywczy prąd w teatrze tańca. Twórcy spektaklu zadają sobie pytanie: co się dzieje kiedy taniec zderza się z rzeczywistością. "Jewrope" to spektakl, który budzi wielkie, niekiedy skrajne emocje, wywołuje bunt i łzy, prowadzi do dyskusji, pokazuje teatr tańca w nowej przestrzeni tematycznej, stwarzając ogromne pole dla indywidualności międzynarodowej grupy wykonawców.

Prapremiera spektaklu "Jewrope" odbyła się 18 października w Kolonii i była szeroko komentowana. "Czy zastrzeliłbyś dwie pandy, aby uratować jednego Żyda?", pytają aktorzy wybranych widzów. Pytani szybko udzielają pozytywnej odpowiedzi Zespół artystyczny nie zatrzymuje się na półmetku, tancerze i muzycy docierają do granic i może nawet kawałek dalej. Nowa produkcja "Jewrope", która powstała we współpracy z Polskim Teatrem Tańca z Poznania, nie stanowi wyjątku, pokazuje taniec na granicy bólu" pisał niemiecki recenzent Thomas Linden, który podkreśla, że spektakl bodytalk i Polskiego Teatru Tańca jest wydarzeniem, które trudno z czymkolwiek porównać na niemieckiej wolnej scenie teatralnej.

Prezentacja spektaklu "Jewrope" jest realizowana w ramach projektu "Teatr tańca w podróży. Interdyscyplinarne działania artystyczne na rzecz rozwoju i popularyzacji sztuki tańca w Polsce".

Bilety na przedstawienie można nabywać w kasie Teatru Nowego w Łodzi oraz na stronie: www.nowy.pl

(-)
Materiał Teatru
16 września 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...