Sztuka, w której komedia przenika się z tragedią

"Iwona, księżniczka Burgunda" - reż. Waldemar Śmigasiewicz - Teatr W. Siemaszkowej w Rzeszowie

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie wraca do gry. Pierwszym wydarzeniem, na jakie zaprosimy widzów, będzie długo wyczekiwana premiera sztuki Witolda Gombrowicza.

„Iwona, księżniczka Burgunda" to pierwszy, napisany jeszcze przed wojną dramat słynnego autora. Ten tytuł ostatni raz gościł w repertuarze Teatru im. Wandy Siemaszkowej niemal 20 lat temu. Sztuka, w której komedia przenika się z tragedią opowiada o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której dobre samopoczucie i megalomania zostają zburzone przez pojawienie się dziewczyny o imieniu Iwona. Przerażona i zalękniona w sobie tajemnicza bohaterka doprowadza do dekonstrukcji i zrujnowania nadętej i zakłamanej struktury dworu. Dworu jako rodziny, która odsłaniając swoje wstydliwe tajemnice i sekrety o mały włos nie doprowadza samej siebie do katastrofy i upadku. Gombrowicz daje zapis mechanizmów i społecznych konwenansów, a przede wszystkim próbuje przedstawić sytuację człowieka uwikłanego w kontakty z innymi.

Reżyserem spektaklu jest Waldemar Śmigasiewicz, który wyjątkową sympatią darzy właśnie twórczość Witolda Gombrowicza. Jego dramaty i prozę przenosił na scenę kilkadziesiąt razy w kraju i za granicą. Rzeszowskiej publiczności znany jest jako reżyser „Chorego z urojenia" Moliera oraz „Sztuki" Yasminy Rezy. Scenografia to dzieło uznanego scenografa i malarza Macieja Preyera, a muzykę skomponował działający twórczo na wielu polach Mateusz Śmigasiewicz.

Na scenie zobaczymy aktorów z zespołu artystycznego „Siemaszki". W roli tytułowej wystąpi Justyna Król, księcia Filipa zagra Mateusz Mikoś, a role królewskiej pary – królowej Małgorzaty i króla Ignacego – Mariola Łabno-Flaumenhaft i Marek Kępiński. W Szambelana wcieli się Robert Chodur, a w pozostałe gombrowiczowskie postaci: Dagny Mikoś, Małgorzata Machowska, Barbara Napieraj, Adam Mężyk, Piotr Mieczysław Napieraj, Waldemar Czyszak i Wojciech Kwiatkowski. Po raz kolejny na rzeszowskiej scenie gościnnie zagra znany z roli Korowiewa w inscenizacji „Mistrza i Małgorzaty" Kacper Pilch.

Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda" będzie połączona z uroczystymi obchodami 59. Międzynarodowego Dnia Teatru, które ze względu na czasowe zawieszenie działalności instytucji kultury nie mogły odbyć się w zaplanowanym wcześniej terminie. Podczas uroczystej gali pracownicy rzeszowskiej sceny odbiorą nagrody przyznane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz Dyrektora Teatru. Po raz pierwszy wręczone zostaną także WANDY'20 – nagrody dla ulubionej aktorki, ulubionego aktora oraz ulubionego spektaklu. O tym, kto je otrzyma zdecydowali widzowie w internetowym głosowaniu.

W tym roku wyjątkowo Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie nie zakończył sezonu artystycznego w czerwcu. Na Dużą Scenę przy ul. Sokoła zapraszamy w wakacyjne weekendy. Będzie można zobaczyć m.in. wspomnianą już „Iwonę, księżniczkę Burgunda", poświęcony legendarnemu bardowi z Kanady spektakl „Tańcz mnie. Cohen" oraz uwielbiane przez widzów „Szalone nożyczki". Jest też propozycja dla najmłodszych. W sierpniu na scenę powróci słynny Koziołek Matołek – postać stworzona przed laty przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Teatr przygotowuje również zaplanowany na koniec sierpnia II Międzynarodowy Festiwal TRANS/MISJE – Wschód Sztuki, podczas którego w Rzeszowie zaprezentują się artyści z Polski, Rumunii, Litwy i Ukrainy.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo wszystkie wydarzenia teatralne będą odbywały się z zachowaniem szczególnych warunków uczestnictwa. Osoby wybierające się do Teatru proszone są o wcześniejsze zapoznanie się z nimi na stronie www.teatr-rzeszow.pl

Bilety na spektakle można nabyć w teatralnych kasach oraz przez stronę internetową.

(-)
Materiał nadesłany
11 lipca 2020

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia