Sztuka Waśkowskiej jest objawieniem

"Lekcje miłości" - reż. Rafał Sabara - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Polską prapremierę "Lekcji miłości" młodej rosyjskiej autorki Iriny Waśkowskiej zaprezentuje w sobotę łódzki Teatr im. Jaracza. Autorka dramatu i jego tłumaczka Agnieszka Lubomira Piotrowska spotkają się z widzami w Teatrze w przeddzień spektaklu.

"Lekcje miłości" Waśkowskiej to historie dwóch rodzin: Łarisy i jej matki oraz Maszy, jej męża i matki. Widz jest świadkiem trudnych i czasem toksycznych relacji pomiędzy członkami rodzin; ekstremalnych emocji i prób osiągnięcia porozumienia na przekór krzywdom i rozczarowaniom.

Reżyser Rafał Sabara w rozmowie z PAP podkreślił, że dla niego sztuka Waśkowskiej jest objawieniem. - Dawno nie czytałem tekstu, który tak by mnie poruszył. Zostały w nim przemieszane sprawy gorzkie ze słodkimi, śmiech - z czymś, co ściska za gardło. Uświadamiamy sobie, że nasze relacje dochodzą do punktów groteskowych, a jednocześnie bardzo bolesnych - dodał.

Zdaniem Sabary, tekst Waśkowskiej ma w sobie element greckich tragedii - katharsis. - Oglądamy pewną sytuację, zaplątanie ludzi, widzimy ogromną tragedię, a jednocześnie to, co dostrzegamy u innych, jesteśmy w stanie zobaczyć u siebie i w jakiś sposób ?"przeorganizować" swoje życie - wyjaśnił.

Irina Waśkowska (ur. 1981 r.) jest studentką IV roku Wydziału Dramaturgicznego Instytutu Teatralnego w Jekaterynburgu (Rosja), kierowanego przez Nikołaja Koladę - reżysera i dramatopisarza, który w przeszłości wielokrotnie współpracował z Teatrem im. Jaracza.

Autorka "Lekcji miłości" to finalistka wielu festiwali dramaturgicznych, m.in. w 2014 r. za sztukę "Marzec" zdobyła Grand Prix moskiewskiego festiwalu "Złota Maska" oraz nagrodę publiczności. W tym samym roku jej dramat "Diewuszki ljubwi" znalazł się w finale konkursu Ljubimowka, otrzymała też Niezależną Nagrodę Literacką Debiut za sztukę "Galatea Sobakina". "Lekcje miłości" - dramat z 2012 roku - będzie wystawiany w Polsce po raz pierwszy.

W reżyserowanym przez Rafała Sabarę spektaklu zagrają: Matylda Paszczenko, Barbara Marszałek, Maja Pankiewicz, Agnieszka Skrzypczak, Marek Kałużyński i Milena Lisiecka.

W przeddzień premiery w Teatrze im. Jaracza odbędzie się spotkanie z Iriną Waśkowską, której towarzyszyć będzie tłumaczka literatury rosyjskiej - w tym "Lekcji miłości" - kuratorka projektów teatralnych w Polsce i Rosji Agnieszka Lubomira Piotrowska.

(-)
(PAP)
5 marca 2015

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...