Sztuka wg Masłowskiej w MCK

"Paw królowej" - reż. Paweł Świątek - Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Małopolskie Centrum Kultury Sokół pokaże 19 lutego słynny spektakl według powieści Doroty Masłowskiej w reż Pawła Świątka z Teatru Starego w Krakowie.

Bohaterami "Pawia królowej" są mało rozgarnięte postaci, których jedynym marzeniem jest bycie celebrytą (czyli osobą znaną z tego, że jest znana). Całość napisana została w formie piosenki hiphopowej, a błyskotliwie zabawny tekst, pełen zaskakujących zbitek słownych, naszpikowany jest gramatycznymi i stylistycznymi błędami. Druga książka Masłowskiej "Paw królowej" - podobnie jak jej debiut powieściowy " Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną - podzieliła krytyków, którzy jednak ogłosili zgodnym chórem, że obie napisane są genialnie.

Twórcy nazwali swój spektakl "poematem o tym dlaczego warto słuchać, tych którzy nie mają nic do powiedzenia". Skoncentrowali się na wątkach, które łączy postać "gwiazdora" muzyki Stanisława Retro. Jako "artysta" niewiele ma on do zaoferowania i podkrada gitarowe solówki autorom taniego popu, ale fakt niezaproszenia go na sylwestrową imprezę, na której "będą wszyscy, którzy się liczą" nabiera dlań wymiaru antycznej tragedii... Nachalnie powtarzany w spektaklu refren: "Piosenka ta powstała za pieniądze z Unii Europejskiej. Ma na celu zwiększenie liczby głupców w społeczeństwie" początkowo bawi jak bezczelny, sztubacki dowcip, z czasem jednak zaczyna uwierać. Jest tak śmiesznie, że aż strasznie.

(-)
Materiał Teatru
14 lutego 2013
Portrety
Paweł Świątek

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia