Sztuka współczesnej rosyjskiej autorki
"Lekcje miłości" - reż. Rafał Sabara - Teatr Telewizji PolskiejSztuka współczesnej rosyjskiej autorki Iriny Waśkowskiej w reżyserii Rafała Sabary. Czy miłość wygra z nienawiścią? Na to i na inne pytania dotyczące relacji pomiędzy bliskimi osobami odpowie inscenizacja sztuki młodej rosyjskiej dramatopisarki Iriny Waśkowskiej. „Zrozumiałam, że w życiu ważne jest tylko jedno – żeby kochać" – to zdanie ze sztuki może posłużyć za motto „Lekcji miłości".
W przedstawieniu Teatru Telewizji występuje wybitny duet: Ewa Dałkowska i Edyta Jungowska. Temperatura emocjonalna prowadzonego przez obie aktorki dialogu w połączeniu z wiarygodnością psychologiczną portretowanych kobiet nie pozwalają oderwać od nich oczu.
„Lekcje miłości" to historia niemłodej już Łarisy, która mieszka w małym, ciasnym mieszkaniu z matką. Widz jest świadkiem trudnych i czasem toksycznych relacji rodzinnych, ekstremalnych emocji i prób osiągnięcia porozumienia na przekór krzywdom i rozczarowaniom. Historia Łarisy i jej matki pokazuje, że naukę miłości czerpie się z rozmowy i akceptacji drugiego człowieka. W ideale miłość jest źródłem szczęścia i sensem życia, ale potrafi też być żywiołem wyniszczającym.
Według reżysera Rafała Sabary „tekst Waśkowskiej ma w sobie element greckich tragedii – katharsis. Oglądamy pewną sytuację, zaplątanie ludzi, widzimy ogromną tragedię, a jednocześnie to, co dostrzegamy u innych, jesteśmy w stanie zobaczyć u siebie i w jakiś sposób przeorganizować swoje życie". Ta „mała tragedia" Waśkowskiej nie jest jednak pozbawiona poczucia humoru i akcentów komediowych, łzy tutaj wielokrotnie mieszają się ze śmiechem.
Irina Waśkowska uczyła się u najwybitniejszego współczesnego rosyjskiego dramatopisarza Nikołaja Kolady. Jest laureatką i finalistką wielu festiwali dramaturgicznych, zdobywczynią Grand Prix moskiewskiego festiwalu „Złota Maska" 2014. Zarówno Edyta Jungowska jak i Ewa Dałkowska (laureatka tegorocznej Wielkiej Nagrody XVII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2017") powracają do Teatru Telewizji po wielu latach. Dla Rafała Sabary ta realizacja jest debiutem reżyserskim w Teatrze Telewizji.