Sztuka zajmuje się spiskiem

Dwie nagrody dla Michała Zadary na festiwalu w Novim Sadzie

Spektakl "Princip (ten grób dla mnie jest za mały)" z wiedeńskiego Schauspielhaus otrzymał w sumie trzy nagrody na 59. festiwalu dramatu współczesnego Sterijno Pozorje w Novim Sadzie.

Jurorzy najważniejszego serbskiego festiwalu nagrodzili spektakl za najlepszą reżyserię (Michał Zadara) najlepszy nowy dramat serbski (Biljana Srbljanovic), i najlepszą scenografię (Michał Zadara).

"Princip (ten grób dla mnie jest za mały)" jest spektaklem wyprodukowanym w Wiedenskim Schauspielhaus, najważniejszym teatrze zajmującym się współczesną dramaturgią w obszarze niemieckojęzycznym. Premiera odbyła się 16 października, 2013. Sztuka zajmuje się spiskiem, który doprowadził do zamachu na dziedzica tronu austro-węgierskiego Franza Ferdynandza 28 czerwca, 1914 w Sarajewie. Ten polityczny zamach spowodował wybuch pierwszej wojny światowej. Biljana Srbljanovic opisuje w swoim dramacie grupę młodych nacjonalistów i anarchistów skupionych wokół 18-letniego bośniackiego Serba, zamachowca Gavrila Principa, nawiązując także do najnowszej historii serbskiej. W pierwszym sezonie spektakl został zagrany w siedzibie teatru ponad 20 razy.

"Serbscy, polscy, niemieccy, węgierscy, szwajcarscy, izraelscy oraz austriaccy artyści pracowali nad realizacją tego spektaklu. Stworzyliśmy projekt naprawdę paneuropejski. Jesteśmy więc szczególnie dumni z nagród, jakie dostaliśmy w ojczyźnie autorki dramatu, i pokazuje, jak sztuka pomaga nam przezwyciężyć bariery, przesądy i stereotypy i pozwala nam się uczyć od siebie na wzajem," powiedział Andreas Beck, dyrektor artystyczny wiedeńskiego Schauspielhaus.

Festiwal Sterijno pozorije jest jedną z najważniejszych instytucji życie teatralnego w Serbii. Założony w roku 1956 jak festiwal dramaturgi Jugosłowiańskiej, obecnie jest wydarzeniem promującym dramaturgię Serbską oraz rozwój artystyczny teatru w całym regionie Bałkanów. W Novim Sadzie co roku odbywa się festiwal, który przyznaje pretiżowe nagrody Sterija w kategoriach: dramat; reżyseria; aktorstwo; scenografia; muzyka; choreografia.

(-)
Materiał Organizatora
5 czerwca 2014
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...