Sztuka?

"Wypadki (Zabić, by zjeść)" - Rodrigo Garcia w ramach Europejskiej Nagrody Teatralnej we Wrocławiu

Aktor zabija na scenie żywego homara, widzimy jego agonię. Performance Rodrigo Garcii "Wypadki (Zabić, by zjeść)" wywołał poruszenie podczas przeglądu w ramach Europejskiej Nagrody Teatralnej we Wrocławiu. Jedna z dziennikarek zgłosiła sprawę do prokuratury.

Część publiczności podczas czwartkowego spektaklu w Teatrze Lalek wyszła z sali, inni patrzyli z przerażeniem w oczach na agonię stworzenia. Reżyser kazał podwiesić na linie żywego homara z mikrofonem na grzbiecie. Widzowie mogli usłyszeć bicie jego serca. Kiedy aktor bez słów zaczął wbijać szpikulec w żywego homara, nie wytrzymałam, wyszłam - pisze Elżbieta Osowicz z Radia Wrocław. To ona zgłosiła sprawę do prokuratury.

Europejska Nagroda Teatralna nazywana jest Teatralnym Oscarem. Od wtorku we Wrocławiu goszczą twórcy i ludzie teatru z całego świata. W sumie ponad 400 zaproszonych osób. Główne wyróżnienie otrzyma w tym roku Krystian Lupa, ale docenieni zostaną również inni artyści, m.in. hiszpański reżyser Rodrigo Garcia.

Jedni uznali jego pokaz za prowokację, mającą nakłonić ludzi do niejedzenia mięsa. Inni za bezpodstawne okrucieństwo. W opisie projektu czytamy: "Wypadki" to spektakl o ostatnich chwilach życia, będący próbą przedstawienia agonii życia w naturze. Mówi o chwili spełnienia, która następuje, gdy życie przygotowuje się na swój koniec. Porusza równocześnie tak różne tematy, jak tortura i luksus, zapomniana sztuka zabijania w celu zjedzenia ofiary oraz wypadki drogowe.

Andy Warhol w spektaklu Krystiana Lupy "Factory 2" mówi, że sztuka nie musi być uczciwa. Że nie musi być moralna. Ja mam co do tego wątpliwości. 

msz
kulturaonline.pl
4 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia