Szymborska na scenie, tylko jeden raz!

"Wszędzie jest wyspa Tu" - reż. Magdalena Smalara - Teatr Polski w Warszawie

Wszędzie jest wyspa Tu, czyli Szymborska na cztery głosy kobiece - rewelacja Teatru Polskiego z Warszawy tylko jeden raz w Krakowie! Trzepiecińska, Sikora, Smalara i Bukowska wystąpią w Krakowie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki już 14 listopada.

Rozśpiewana Szymborska, czyli esencja mądrości i radości z życia. Można się zasłuchać, zachwycić, zauroczyć. I poczuć absolutny niedosyt! - kochamteatr.info

"Wszędzie jest wyspa Tu" to przedstawienie rozpięte między formą recitalu a wieczoru poetyckiego. Inspiracją do powstania scenariusza były wybrane przez reżyserkę wiersze Wisławy Szymborskiej. Spektakl Smalary ma swoje źródło w "Przypowieści".

odnosząc się nie tylko do utworu Szymborskiej, ale i do tej konkretnej formy literackiej. Zgodnie ze swoją naturą - przypowieść jest prosta, czytelna, wyrazista. Bawiąca alegoriami, zaskakująca skojarzeniami, daleka od oczywistości, poszukująca prawdy w znakach, w starannie dobranych słowach.

Widowisko utrzymane jest w klasycznej formie, skupionej na przekazaniu sensów, ukrytych w wersach poezji Szymborskiej. Na wyspie Tu znajduje się sofa, stolik, maszyna do pisania, krzesło. W tej przestrzeni rezydują cztery postaci kobiece. Ich głosy prowadzą rozbitków przez historię życia, zapisaną w słowach. W tym wielogłosie jest spokój, pewność siebie, wdzięk i potrzeba zatracenia się. Trzech muzyków tworzy na żywo aranżacje, korzystając z instrumentarium, złożonego z wiolonczeli, saksofonu i fortepianu. Poszukują, rozpoczynając od inspiracji. Nie wypaczają znaczeń, zawartych w wierszach Szymborskiej, nawet jeżeli chwilami poczynają sobie odważnie w obszarze muzycznych skojarzeń. Smalara oddaje hołd Noblistce, nie tracąc przy tym bezpretensjonalności, werwy i zacięcia, z jakim zaprasza widzów do pobytu na wyspie Tu. Jak u siebie poczują się na niej wszyscy miłośnicy poezji, których nie brak wśród naszych widzów oraz wszyscy rozbitkowie poszukujący emocji, wydobywanych ze słów uważną i kunsztowną pracą sceniczną.

"Wszędzie jest wyspa Tu" - zapraszamy na jedyny spektakl w Krakowie! Bilety w cenie 80 PLN do nabycia w kasie Teatru im. Juliusza Słowackiego od 24 października. W dniu spektaklu bilety po 100 PLN w kasie Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12, otwarcie na dwie godziny przed rozpoczęciem)

Każda z występujących aktorek zachwyca na swój sposób. Moją uwagę zwróciła jednak Natalia Sikora. Słyszałem jej śpiew w radiowej "Trójce", w jednym z warszawskich teatrów oglądałem teledysk ze śpiewaną przez nią piosenką. Już wtedy jej "czarny" głos zafascynował mnie. Teraz rzuciłem się gorączkowo na poszukiwanie płyty z jej piosenkami.

Sądzę, że każdy miłośnik twórczości Wisławy Szymborskiej z wielką przyjemnością obejrzy ten spektakl. Jednocześnie mam wrażenie, że większość widzów - podobnie, jak jeden z bohaterów cytowanej podczas widowiska "Przypowieści" - dojdzie do wniosku, że wyspa Tu jest wszędzie! - www.warszawa.pl

(-)
Materiał Teatru
12 listopada 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia