T. Serafin najlepszym dyrygentem operowym 2008 r.

Dopełnienie dobrej passy Opery Śląskiej

Dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu, Tadeusz Serafin, został laureatem Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Uznano go za najlepszego dyrygenta operowego roku 2008.

Nagrody przyznawane są w 11 kategoriach. W skład kapituły, obradującej w Warszawie, przy Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury, wchodzą wielkie osobowości polskiego świata muzyki: śpiewaczka Zdzisława Donat, choreograf Zofia Rudnicka, śpiewak i reżyser Wiesław Ochman, dyrygent Tadeusz Strugała, scenograf Tatiana Kwiatkowska oraz Włodzimierz Izban, dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.

- Bardzo cieszy mnie ta prestiżowa nagroda. W Polsce jest wielu dyrygentów, świetnych fachowców, których bardzo cenię. Tym większym jest dla mnie zaszczytem, że wyróżniono właśnie mnie - mówi Tadeusz Serafin, który od 20 lat kieruje bytomską sceną.

Nagroda jest dopełnieniem znakomitej passy Opery Śląskiej. Wystarczy przypomnieć, że spektakl "Carmina Burana" został uznany za Przedstawienie Roku woj. śląskiego. Sukcesem było też wystawienie "Łucji z Lammermoor". Nad obydwiema premierami kierownictwo muzyczne sprawował Tadeusz Serafin. Kolejne spektakle zbierają dobre recenzje i sporo oklasków od widzów, nie tylko na macierzystej scenie, ale i podczas spektakli wyjazdowych. Zespół już szykuje się do kolejnego tournee zagranicznego. W ten sposób powiększy się imponująca liczba 859 spektakli, pokazanych poza granicą kraju przez Operę Śląską za czasów kadencji dyrektorskiej Tadeusza Serafina.

Wręczenie Teatralnych Nagród Muzycznych odbędzie się 16 maja, podczas koncertu laureatów Europejskiego Konkursu Tenorów, w Hali Widowiskowo-Sportowej Zagórze w Sosnowcu, mieście Jana Kiepury, patrona nagród.
(mi)

Regina Gowarzewska- Griessgraber
Polska Dziennik Zachodni
5 maja 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...