Tacy jesteśmy, jak bywamy obsadzani

Olgierd Łukaszewicz uhonorowany złotą Glorią Artis

Aktor Olgierd Łukaszewicz został uhonorowany przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego złotym medalem Gloria Artis. Artysta obchodzi w tym roku 45-lecie pracy, współpracuje z Teatrem Polskim w Warszawie, jest też prezesem ZASP-u.

Łukaszewicz zadebiutował rolą Suna w "Dobrym człowieku z Seczuanu" Bertolta Brechta (reż. Józef Wyszomirski) w krakowskim Teatrze Rozmaitości (styczeń 1969 r.). Występował na tej scenie do 1970 roku. Potem był aktorem scen warszawskich: Teatru Dramatycznego (1970-73), Współczesnego (1973-74, 2001-2003), Powszechnego (1974-86), Studio (1986-97), Narodowego (1997-2001). W 1988 roku wyjechał do Wiednia i m.in. był etatowym aktorem Teatru Miejskiego w Bonn. Od roku 2003 gra w zespole Teatru Polskiego.

Wielokrotnie podkreślał w wywiadach, że aktor czerpie głównie z własnej osobowości. - Osobowości, która nie jest przecież wymyślona. Tacy jesteśmy, jak bywamy obsadzani. Tutaj nie ma specjalnych niespodzianek, bo trzeba naprawdę nie lada talentu, żeby odskoczyć bardzo daleko od siebie, od prywatnego wizerunku, który jest również wizerunkiem aktorskim. Tak, byłem i jestem podobny do wielu bohaterów, których grałem, ale przecież także wiele razy zagrałem przeciwko sobie - taki był Franzel, syn Hansa Heinricha w "Magnacie" Bajona, Marek Leon w "Gorączce" Agnieszki Holland, czy Jan Kolasa w "Sowizdrzale Świętokrzyskim" Kluby - mówił Łukaszewicz w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim.

Łukaszewicz, artysta filmowy i teatralny, urodził się 7 września 1946 r. w Chorzowie. Na teatralnych deskach grał m.in. w "Zemście" Aleksandra Fredry, "Świętoszku" Moliera, "Ameryce" Franza Kafki, "Sprawie Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, w sztuce "Lot nad kukułczym gniazdem" Dale'a Wassermana, w "Kordianie" Juliusza Słowackiego, "Pułapce" i "Kartotece" Tadeusza Różewicza, "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego, "Królu Learze" Williama Szekspira, "Weselu" Wyspiańskiego. Stworzył też wiele wybitnych kreacji w spektaklach telewizyjnych.

Jedną z pierwszych ról filmowych - postać Gabriela Basisty - wykreował w "Soli ziemi czarnej" Kazimierza Kutza (1969), poetyckiej balladzie osnutej wokół dramatycznych wydarzeń II powstania śląskiego z sierpnia 1920 r. Kutz przedstawił w tym filmie dzieje rodziny starego górnika, którego synowie walczą o polskość swojej ziemi.

Dwa lata później Łukaszewicz wystąpił w kolejnej filmowej opowieści Kutza z akcją osadzoną na Śląsku, w "Perle w koronie". Zagrał też w kameralnym dramacie - "Brzezinie" Andrzeja Wajdy (1970), wcielając się w chorego na gruźlicę Stanisława, który wie, że niebawem umrze, a jednak pragnie do końca cieszyć się pełnią życia.

Do najbardziej lubianych przez publiczność ról filmowych Łukaszewicza należy Albert z komedii Juliusza Machulskiego "Seksmisja" (1983). W 2008 roku, podczas gali Złotych Kaczek "Seksmisja" została uznana za komedię stulecia. - "Seksmisja" zdumiewa mnie swoim długim żywotem. Myślę, że zaważyło tu bardzo specyficzne poczucie humoru Polaków - mówił wtedy Łukaszewicz.

Olgierd Łukaszewicz grał też m.in. w "Lekcji martwego języka" Janusza Majewskiego (1979), "Wiernej rzece" Tadeusza Chmielewskiego (1983), "Jańciu Wodniku" Jana Jakuba Kolskiego (1993). Zagrał też u Ryszarda Bugajskiego w dramacie "Generał Nil" (2009), jako generał August Emil Fieldorf. Wystąpił w "Małej maturze 1947" w reż. Janusza Majewskiego (2010), w "Uwikłaniu" Jacka Bromskiego (2011) i "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej (2013).

W latach 2002-2005 i od roku 2011 do teraz pełni funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

(-)
(PAP)
27 marca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia