Tadeusz Huk (1948)

Aktor teatralny i filmowy.

Urodził się 1 maja 1948 w Krakowie.

W 1970 roku z wyróżnieniem ukończył PWST w Krakowie. Jego debiut teatralny przypadł 22 marca 1970 w przedstawieniu dyplomowym rolą Profesora Sonnenbrucha w „Niemcach" Leona Kruczkowskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego. Od tego czasu zagrał ponad siedemdziesiąt ról teatralnych i prawie tyle samo w Teatrze Telewizji.

Od 1974 jest aktorem Teatru Starego wcześniej występował w Teatrze im. J. Słowackiego. Do dziś uważa się go za jednego z czołowych aktorów kina moralnego niepokoju. Stworzył doskonałą kreację w filmie "Aktorzy prowincjonalni" Agnieszki Holland. Grany przez niego bohater - Krzysztof nękany niepokojami ambicjonalnymi to człowiek uczciwy, ale jednocześnie pragnący ukryć swe niepokoje nadwrażliwiec. Film odczytywano jako metaforę degeneracji inteligencji, a doskonała rola Tadeusza Huka na trwałe zapisała się w pamięci widzów. Obecnie wizerunek aktora ulega zmianie. Ostatnio można go oglądać w filmach sensacyjnych Władysława Pasikowskiego "Demony wojny wg Goi" i "Operacja Samum".

Odznaczenia i nagrody:
1987 - Opole - XIII OKT - nagroda za rolę Barona Kriega w sztuce Adolfa Nowaczyńskiego "Wiosna Narodów w Cichym Zakątku"
1987 - Kalisz - XXVII KST - Nagroda Główna za rolę Barona Kriega w "Wiośnie Narodów w Cichym Zakątku"
1993 - Opole - XVIII OKT magroda za rolę Gospodarza w "Weselu" w Starym Teatrze w Krakowie2008 - Radom - VIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski - nagroda aktorska za rolę Ministra Kosiubidzkiego w spektaklu "Trans-Atlantyk" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie
2011 - Srebrny Medal Gloria Artis-Zasłużony Kulturze

rk
Źródło: Wikipedia, FilmPolski

Urszula Kosiór
Dziennik Teatralny
30 kwietnia 2022
Portrety
Tadeusz Huk

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia