Tadeusz Kantor i fotografie na płótnie

wystawa w Galerii Pracownia Tadeusza Kantora w Krakowie

Do 30 czerwca w Galerii Pracownia Tadeusza Kantora w Krakowie można oglądać wystawę pt. Tadeusz Kantor. Fotografie na płótnie.

Galeria - Pracownia, Ostatni Pokój, Biedny Pokoik Wyobraźni - to nazwy, pod jakimi funkcjonuje jedna z siedzib Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka mieszcząca się przy ul. Siennej 7/5 w Krakowie. W skład tej części Cricoteki wchodzą obecnie dwie przestrzenie. Pierwsza to niewielki pokój, w którym artysta mieszkał i tworzył w latach 1987-1990. Wyposażenie tej pracowni po śmierci Tadeusza Kantora zostało przekazane Cricotece w depozyt, a następnie częściowo przez nią odkupione od rodziny artysty. W sąsiedztwie pracowni powstała galeria, której budowę, rozpoczętą jeszcze za życia artysty, Cricoteka dokończyła z początkiem lat 90. W tej części specjalnie na Noc Muzeów została zorganizowana wystawa czasowa - Tadeusz Kantor. Fotografie na płótnie.

Jest to prezentacja kilkunastu dużych fotogramów powstałych w II poł. lat 70-tych, częściowo sygnowanych przez artystę, a przedstawiających m.in. Pomniki Niemożliwe (Wieszak, Żarówkę, Krzesło), happeningi Kantora (Lekcja anatomii wedle Rembrandta), projekty scenografii do kilku jego spektakli, takich jak Nadobnisie i koczkodany i projekty kostiumów m.in. do Wariata i zakonnicy. Wystawie towarzyszy pokaz filmu Tadeusz Kantor 1915-1990 w reżyserii Andrzeja Sapiji (produkcja Cricoteka 1999). Film daje przystępne wprowadzenie do twórczości artysty i pokazuje kierunek jego zainteresowań twórczych.

Tadeusz Kantor. Fotografie na płótnie

Wystawę można oglądać od 17 maja do 30 czerwca 2013 roku

Zwiedzanie możliwe po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej

Cricoteka, Galeria Pracownia Tadeusza Kantora

ul. Sienna 7/5

Kraków

(-)
Materiał Organizatorów
10 czerwca 2013

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...