Tadeusz Wnuk zwycięzcą w konkursie

Od roku 1992 związany jest z jeleniogórskim Teatrem im. Norwida

W poniedziałek (23.05,w ), po posiedzeniu 11-osobowej komisji wyłoniony został zwycięzca konkursu na nowego dyrektora jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Został nim aktor Teatru Norwida (od roku 1992) - Tadeusz Wnuk. Jednak o tym, czy obejmie on stanowisko, zadecyduje ostatecznie prezydent Marcin Zawiła.

Tadeusz Wnuk jest aktorem teatralnym, absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (1990). W latach 1990-92 występował w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Od roku 1992 związany jest z jeleniogórskim Teatrem im. Norwida, gdzie w latach 2002-03 pełnił funkcję kierownika artystycznego, a w latach 2003-05 był kierownikiem zespołu aktorskiego. Jest laureatem Srebrnego Kluczyka 1995 dla najpopularniejszego aktora jeleniogórskiego. Za rolę Łatki w komedii Aleksandra Fredry "Dożywocie" w reż. Andrzeja Sadowskiego i rolę Monseleta w sztuce Petera Barnesa "Czerwone nosy" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej otrzymał ponownie Srebrny Kluczyk w kategorii kreacja aktorska 2005 roku. Odpowiedzialny za edukację teatralną, był także koordynatorem kilku projektów "Lato w Teatrze", koordynator programu resocjalizacyjno-edukacyjnego dla skazanych "Za Murem" w Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze, reżyseruje też widowiska historyczne i sztuki wrocławskich dyplomantów.

Konkurs na szefa Teatru im. Norwida był dwuetapowy. Kandydaci przystępujący do konkursu musieli mieć wyższe wykształcenie, co najmniej pięcioletni staż na stanowisku kierowniczym w instytucji kultury lub wykazać się prowadzeniem przez pięć lat własnej działalności gospodarczej związanej z kulturą. W pierwszym etapie wzięło udział dziewięciu kandydatów, a do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało siedem osób. Byli to: Zbigniew Brzoza, Tomasz Grabiński, Janusz Słonioski oraz związani z Jelenią Górą: Łukasz Duda, Bogdan Koca i Anna Szlaga. Warunków konkursu nie spełniali: Wiesław Cichy i Krzysztof Pulkowski.

Piotr Jędrzejas pozostaje dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Nowy dyrektor, po otrzymaniu nominacji, przejmie rządy od września. Z końcem sierpnia dobiega bowiem końca trzyletnia dyrekcja Piotra Jędrzejasa.

Manu
Jelonka
25 maja 2016

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...