Tadeusz Wojciechowski - dyrygent

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Urodzony w Warszawie. Po studiach w stołecznej Akademii Muzycznej (klasa wiolonczeli prof. A. Orkisza i klasa dyrygentury prof. S. Wisłockiego), doskonalił swoje umiejętności w zakresie gry na wiolonczeli w paryskim Narodowym Konserwatorium, w mistrzowskiej klasie prof. B. Michelina (1973 - 1974).

Jako kameralista otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej „Gaudeamus" w Rotterdamie (1973), a jako wiolonczelista – II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego w Poznaniu (1974). Jest laureatem wielu nagród – również jako dyrygent. Najważniejsze spośród nich to: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Besançon we Francji oraz III nagroda i Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga w Katowicach.

W czasie studiów w Paryżu współpracował z: Orchestre de Versaille, Les Musiciens de Paris, Orchestre des Pasdeloup, Orchestre de Colonne i Orchestre de Conservatoire. W latach 1976 – 1977 był koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej kierowanej przez J. Maksymiuka. W 1976 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie jako dyrygent (do 1983 roku). W 1982 roku został zaproszony do Królewskiej Duńskiej Opery w Kopenhadze, gdzie w latach 1983 – 1996 był głównym dyrygentem.

Występował w wielu prestiżowych teatrach operowych świata, m.in. w Metropolitan Opera (Nowy Jork), Teatro La Fenice (Wenecja), Teatro Carlo Felice (Genua), Królewska Opera (Sztokholm) i Królewska Opera (Oslo).

W 1994 roku został dyrektorem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie i pełnił tę funkcję do rozwiązania zespołu. Następnie objął funkcję dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie i pełnił ją do 1996 roku. W latach 1998 – 2004 był dyrektorem artystycznym Muzycznego Festiwalu w Łańcucie i Filharmonii Rzeszowskiej. W 2002 roku został również szefem-dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej.

Ponadto, współpracuje z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i z Orkiestrą Sinfonia Varsovia. Jest pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Łotewskiej w Rydze. Stale współpracuje z Teatrem Operowym w Monachium. W latach 2005 – 2008 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina.

Występował w wielu krajach, m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Słowenii, we Włoszech, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii i Japonii.
Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Radia Duńskiego. Ma w repertuarze czterdzieści dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego.

W 2007 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis", przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od września 2009 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

(materiał opracowany na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie:
shttp://www.sinfoniaiuventus.pl/)

(-)
Materiały OiFP
20 marca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia