Tajemnice przedchrześcijańskich obrzędów

Kantata „Widma" S. Moniuszki na podstawie „Dziadów" A. Mickiewicza

Jutro, we wtorek 5 listopada na scenie Opery na Zamku, w ramach Festiwalu Moniuszko Inspiration! będzie można zobaczyć koncert inscenizowany: kantatę „Widma" S. Moniuszki na podstawie „Dziadów" A. Mickiewicza.

To prawykonanie szczecińskie.

Przed koncertem możliwa jest rozmowa z dyrygentem prof. Bohdanem Boguszewskim. Zapraszamy dziennikarzy, operatorów kamer i fotoreporterów. Po koncercie – spotkanie dyskusyjne.

Muzyczna ilustracja II cz. „Dziadów" A. Mickiewicza w formie kantaty na solistów, chór i orkiestrę z ważną rolą narratora. Kwintesencja romantyzmu w twórczości S. Moniuszki, odnosząca go wprost do grona narodowych wieszczów epoki. Artystyczne i duchowe misterium ukazujące muzycznie tajemnice przedchrześcijańskich obrzędów w kulturze ludowej obszarów dzisiejszej Litwy i Białorusi.

Prawykonanie dzieła miało miejsce w drugą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i było ważnym wydarzeniem wzmacniającym tożsamość Polaków opłakujących poległych w walkach o niepodległość ojczyzny.

Po spektaklu, ok. g. 12.30 zapraszamy do Sali Kameralnej im. J. Nieżychowskiego na spotkanie dyskusyjne pt. „Dziady w operze. O dziele Stanisława Moniuszki".

Prowadzący spotkanie: Aleksander Laskowski
Goście specjalni: prof. Piotr Krupiński, Joanna Sadłowska – Szreder, Artur Daniel Liskowacki
„Dziady" Adama Mickiewicza są jednym z najistotniejszych dzieł w historii kultury polskiej. Niewielu kompozytorów zdobyło się na podjęcie muzycznego dialogu z genialnym dramatem Wieszcza. „Widma" Stanisława Moniuszki są jedną z takich prób. Co mówią nam dzisiaj? Jakie jest ich znaczenie dla współczesnego widza? Razem poszukamy odpowiedzi na te pytania.

kierownictwo muzyczne: Bohdan Boguszewski
inscenizacja i reżyseria: Mirosław Kosiński
przygotowanie chóru: Szymon Wyrzykowski

dyrygent: Bohdan Boguszewski

Guślarz - Janusz Lewandowski
Aniołek - Ewa Olszewska
Starzec - Edmund Piotrowski
Kruk - Mirosław Kosiński
Sowa - Małgorzata Zgorzelska
Widmo - Tomasz Łuczak
Dziewczyna (Zosia) - Lucyna Boguszewska
Dziecko - Daria Wolak
Mara (dziewczyna) - Sylwia Ładczuk
Mara (chłopak) - Tomasz Ładczuk

Chór Akademicki im. Prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie i Orkiestra Academia

Bohdan Boguszewski - kierownictwo muzyczne, współtwórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, prowadził koncerty w większości krajów Europy oraz w Stanach Zjednoczonych. Oklaskiwano go m.in. w kopenhaskim Konserwatorium Królewskim, Filharmonii Berlińskiej, Filharmonii Lwowskiej, Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w siedzibie hamburskich filharmoników oraz w Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku. Za wybitne osiągnięcia Kapituła Klubu Liderów Nauki przyznała profesorowi Zachodniopomorskiego Nobla 2010 w dziedzinie nauk artystycznych. Spośród wielu odznaczeń dyrygent ceni szczególnie dwukrotnie przyznany Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Mirosław Kosiński - inscenizacja i reżyseria
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Od 1979 r. związany ze szczecińską sceną muzyczną. Występował na estradach i scenach prawie całej Europy oraz Kanady i USA. W swoim dorobku artystycznym ma pierwszoplanowe barytonowe role w operach (Verdi,Puccini, Bizet, Gounod, Moniuszko). Z powodzeniem występował w operetkach (J. Strauss, Lehár, Kalman, Suppe, Dostal ) i musicalach (Bernstein, Porter, Loewe i Bock). Chętnie wykonuje dzieła muzyki oratoryjnej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, często wykonuje pieśni polskie. Ma na swoim koncie kilkanaście samodzielnie wyreżyserowanych przedstawień, a także nagrania płytowe i programy telewizyjne.

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT
Chór został założony w listopadzie 1952 roku przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora – Jana Szyrockiego, który pełnił nieprzerwanie funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta chóru do 2003 r. Zespół pod jego kierownictwem stał się jednym z najlepszych i najciekawszych chórów akademickich na świecie. Ma na swoim koncie tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournée, nagrania fonograficzne, udział w najbardziej prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno-instrumentalnych i a cappella.

Orkiestra Academia
Orkiestra założona została przez prof. Bohdana Boguszewskiego w 1992 r. Nagrała sześć płyt kompaktowych z utworami A. Vivaldiego, F. Mendelssohna, Bartholdy'ego, E. Chaussona, E. Griega, P. Czajkowskiego i P. Klimka. Współpracowała z wybitnymi solistami polskimi i zagranicznymi, do których należą m.in.: Natalia Benedetti, Kevin Kenner, Olga Kern, Jadwiga Kotnowska, Konstanty Andrzej Kulka, Rodolfo Liambias, Tove Lonskov, Adam Makowicz, Gregorio Nardi, Bartłomiej Nizioł, Piotr Paleczny, Dora Sturludóttir, Agata Szymczewska. Orkiestrę tworzą wybitni pedagodzy Akademii Sztuki w Szczecinie oraz ich najzdolniejsi studenci.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Terminy:
2019-11-05 11:00
Miejsce: Sala Główna
Czas trwania: ok. 1 godz. 15 min (bez przerwy)
Ceny biletów: 20 zł

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
4 listopada 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia