Tajemnice Pucciniego

"Turandot" - reż. Paweł Passini - Teatr Centralny w Lublinie

"Turandot" Pawła Passiniego, koprodukcja neTTheatre i Grupy Coincidentia, została zainspirowana ostatnią, niedokończoną operą Giacomo Pucciniego. Passini stworzył na jej podstawie autorską opowieść o śmierci artysty i bezwzględności systemu totalitarnego

Powstanie postaci okrutnej księżniczki zainspirowała żona Pucciniego, niesłusznie podejrzewająca go o romans ze służącą. Samobójstwo niewinnej dziewczyny doprowadzonej do ostateczności plotkami i oskarżeniami stało się wyrzutem sumienia dla kompozytora, ale też źródłem natchnienia. W jego operze pojawia się bowiem niewolnica Liu, której przedśmiertna aria jest jednym z najbardziej poruszających momentów tego dzieła. Księżniczka Turandot zaś w przedstawieniu Passiniego jest nie tylko bezwzględną kobietą, ale i symbolem totalitarnego państwa chińskiego (w sztuce językiem urzędowym jest migowy, a tortury stosuje się z polecenia władz).

Spektakl w reżyserii Pawła Passiniego zostanie pokazany dwukrotnie w Warszawie, dzięki rekomendacji jury XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Reżyser potraktował inspirację dziełem Pucciniego jako punkt wyjścia do własnej narracji, w której fakty z życia kompozytora przenikają się z fikcją i przeglądają we współczesności.

Powstał rodzaj scenicznego eseju, w którym opera, nowoczesne technologie, muzyka pop i publicystyka płynnie się przenikają. A reżyser towarzyszy im osobiście, na żywo tworząc ścieżkę dźwiękową, miksując muzykę klasyczną, popularną i własne kompozycje.

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
16 grudnia 2010

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...