Tajemnicza premiera

"Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej" - reż. Agata Duda-Gracz - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Przedstawienie jedynie inspirowane "Troilusem i Kresydą" Szekspira przygotowała w MOS-ie Agata Duda-Gracz. Spektakl przygotował Teatr Słowackiego, do którego reżyserka wróciła po dwóch latach przerwy.

Znanej z inscenizacji utworów Byrona, Geneta, Gogola i Szekspira reżyserce angielski klasyk posłużył jako inspiracja do nowej sztuki pt. "Każdy kiedyś musi umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o wojnie trojańskiej". Spektakl będzie mieć swojąpre-mierę w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

"Każdy kiedyś musi umrzeć..." to przedstawienie równie tajemnicze Jak jego tytuł. Podobnie jak sztuka Szekspira. Bo "Troilus i Kresyda" to jedno z jego najrzadziej wystawianych dzieł i znane raczej wąskiemu gronu odbiorców. Jak notują biografowie pisarza, sztuka powstała niedługo po stworzeniu "Hamleta".

Szekspir garściami czerpał wówczas z mitologii. Historia tytułowych bohaterów, trojańskiego księcia Troilusa i Kresydy, to oczywiście historia miłości. Książę uwodzi Kresydę, ta jednak trafia do greckiej niewoli w trakcie wymiany jeńców wojennych. Gdy Troilus chce odwiedzić w obozie Kresydę, widzi ją z Diomedesem i uznaje to za zdradę...

Sama reżyserka szczegóły nowej sztuki utrzymuje w aurze tajemnicy. Wiemy jednak, że Duda-Gracz, jak zazwyczaj czyni z klasyką, wybranym z Szekspira wątkom i motywom nada wiele nowych znaczeń. Dotyczyć to będzie zarówno napisanego od początku przez nią tekstu, jak i zaprojektowanego według własnych reguł scenicznego świata.

A jest on ogromny, bo na scenie pojawi się w sumie dwudziestu aktorów, w tym Ewa Worytkiewicz (Piękna Helena), Sławomir Rokita (Złotowłosy Parys),Elżbieta Karkoszka (Priam), Anna Tomaszewska (Powabna Kresyda) czy Rafał Dziwisz (Młodzieńczy Troilus). Mityczno-literackie postaci będą przemawiać to z pasją, to z pewną rezygnacją.

"Umieranie miłości jest zdarzeniem wstydliwym. Nie ma w tym żadnej poezji" - mówi Kressyda ustami Anny Tomaszewskiej.

Zaś Troilus dodaje: "Jeżeli to przeznaczenie, o którym wszyscy mówią, faktycznie istnieje, to myślę, że moim przeznaczeniem jest Kressyda".

Pokazywany w MOS-ie spektakl przygotował Teatr Słowackiego, do którego reżyserka wróciła po dwóch latach przerwy. Muzykę do widowiska przygotował duet IncarNations, czyli znani z Kapeli ze Wsi Warszawa Maja Kleszcz i Wojtek Krzak. Dźwięki IncarNations - jednego z muzycznych objawień roku 2012 - w zestawieniu z wizją Dudy-Gracz? Brzmi ciekawie!

PT. ND. WT. SR, 10,12,14,15.05
Małopolski Ogród Sztuki ul. Rajska 12
Godz. 19.00. Wstęp 35/45 zł

 

Monika Jagiełło
Polska Gazeta Krakowska
11 maja 2013
Portrety
Agata Duda-Gracz

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...