Tak zachwycał się Adaś

"Nowa zabawka" - reż. Piotr Janiszewski - Teatr Śląski w Katowicach

Tam jest wszystko, rozumiesz?
Wszystko czego chcesz, zapragniesz,
klikasz i masz!

Tak właśnie zachwycał się Adaś, główny bohater naszej bajki, gdy w jego domu pojawiła się wspaniała nowa zabawka – komputer. Wtedy jeszcze nie wiedział, jak skończyć się może ta zachłanna przyjaźń z technologią. Nie wszyscy w tej opowieści są jednak tacy nieroztropni. Stare, poczciwe lalki – Misiek, Lala i Pysio – od początku przeczuwały, że nowy lokator może spowodować wiele szkód. I wiecie co? Miały rację!

Chłopiec szybko dał się porwać wirtualnym obietnicom spełnienia marzeń i całkowicie zanurzyć w sztucznej rzeczywistości. Zapomniał o realnym świecie, odrzucił bliskich, w tym dawnych, lalkowych przyjaciół, którzy trafili do pudełka na niepotrzebne rzeczy... A Adaś? Tak bardzo chciał być częścią gry komputerowej, że utknął samotnie na wirtualnym polu bitwy. Sam stał się żołnierzem, którego wcześniej wiele razy posyłał do boju na śmierć. Na szczęście w ślad za zagubionym bohaterem wyruszają ci, którym jego los nie jest obojętny. Czy jednak i w tej opowieści jest szansa, by dobro zwyciężyło ze złem, a siła przyjaźni z uzależnieniem?

Tego na razie zdradzać wam nie będziemy! Dalsze losy Adasia i lalkowych bohaterów poznacie, oglądając „Nową zabawkę" Wojciecha Byrskiego w reż. Piotra Janiszewskiego. Choć to spektakl dla dzieci, zapewniamy, że przejrzeć się w nim może każdy z nas, nawet dorosły widz. A to za sprawą wspaniałej młodzieży, która znając z autopsji fascynację technologią, postanowiła w przystępny sposób opowiedzieć o jej mrocznej stronie. Wysłuchajmy zatem z uwagą tego odważnego i ważnego głosu. Kto wie... być może i my – tak jak Adaś – w końcu przejrzymy na oczy?

Spektakl powstał w ramach czwartej edycji, objętego Mecenatem Miasta Katowice, projektu „Teatr 2.1", we współpracy Teatru Śląskiego i X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. W tym roku wybrani uczniowie w ramach pozalekcyjnych zajęć scenicznych przez wiele miesięcy kształcili swoje umiejętności aktorskie pod czujnym okiem reżysera, Piotra Janiszewskiego.

Podczas regularnych spotkań mieli okazję wziąć udział w warsztatach obejmujących m.in. pracę nad tekstem i tworzeniem roli, pracę literacką, ćwiczenia ruchowe, pantomimę, mimikę, choreografię, ekspresję artystyczną i animację przedmiotów.

Finałem twórczych zmagań jest premiera spektaklu „Nowa zabawka", która odbędzie się 17 listopada na Scenie w Malarni.

Projekt objęty mecenatem Miasta Katowice.

Magdalena Molska
Teatr Śląski w Katowicach
14 listopada 2022

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...