Takiego musicalu jeszcze w Polsce nie było

"Tadek na tropie Minotaura" - reż. Jakub Szydłowski - Teatr Muzyczny w Łodzi

Jak przetrwać w świecie, w którym wszystko zmienia się w złoto, kamień nie daje się wtoczyć na górę, a w labiryncie czai się Minotaur? Przekona się o tym – i to śpiewająco – Tadek, współczesny nastolatek, niespodziewanie przeniesiony do świata mitów greckich.

– Takiego musicalu jeszcze w Polsce nie było – zapowiada Jakub Szydłowski, reżyser, a zarazem autor tekstu i scenariusza familijnego przedstawienia „Tadek na tropie Minotaura". Premiera online 31 grudnia o g. 16.00.

Najnowsza propozycja Teatru Muzycznego w Łodzi powstała z myślą o młodszych widzach. Jej bohaterem jest chłopak, który ze współczesnego świata trafia nieoczekiwanie do labiryntu, gdzie spotyka postaci znane z mitów greckich. Przez miejscowych nazwany Tezeuszem, niczym w grze komputerowej, musi zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami. Tak poznaje Zeusa, Midasa, Ariadnę czy Orfeusza.

– Zadbaliśmy o to, by oprawiona w słowa piosenek i muzykę opowieść zachowała wiernie przekaz, doskonale znany miłośnikom mitów greckich, a jednocześnie zyskała nowoczesną, atrakcyjną dla młodego widza narrację – zapewnia reżyser Jakub Szydłowski.

W roli tytułowej wystąpi Maciej Pawlak, który sympatię widzów sceny przy Północnej zaskarbił sobie między innymi rolą Chrisa w „Miss Saigon". Kogo Tadek spotka na swojej drodze? Hermesa, Orfeusza i Parysa, w których wcieli się Paweł Erdman, a także Ariadnę w wykonaniu Emilii Klimczak. W labiryncie nie może zabraknąć Minotaura – w tej roli Piotr Płuska, który zagra również Charona i Midasa. Syzyfem i Achillesem będzie Marek Prusisz, zaś Dedalem – Krzysztof Wawrzyniak. Postać gromowładnego Zeusa kreować będzie Jakub Szydłowski.

Nad stroną muzyczną spektaklu czuwa Jakub Lubowicz, a o kostiumy zadbała Ewa Posmyk.

Wersja, która zostanie zaprezentowana online, została nieco skrócona względem planowanej na przyszły rok scenicznej premiery musicalu. Zarejestrowana została w formie wideo, w którym kamera blisko towarzyszy bohaterom.

– Dzięki temu zniknie czwarta ściana między widownią a sceną, a widzowie zostaną wciągnięci w sam środek mitologicznych wydarzeń – zapowiada Szydłowski.

Premiera wersji online odbędzie się 31 grudnia 2020 o g. 16.00 w oficjalnym kanale YouTube Teatru Muzycznego w Łodzi.

(-)
Materiał Teatru
30 grudnia 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia