Talenty Trójki 2016 rozdane

„Diament Trójki” odebrała Stanisława Celińska

Podczas Gali „Talentów Trójki” – konkursu dla młodych twórców organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia wyróżnionych zostało troje artystów: w kategorii Teatr wygrała Małgorzata Gorol, w kategorii Film zwyciężyła Eliza Rycembel, a najlepszy w kategorii Sztuki Wizualne okazał się Adrian Kolarczyk. Nagrodę specjalną – „Diament Trójki” – odebrała Stanisława Celińska.

Laureatkę w kategorii Teatr, aktorkę Małgorzatę Gorol, jury nagrodziło za: „magnetyczne kreacje aktorskie w spektaklach Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz za siłę scenicznego bycia, inteligencję i umiejętność precyzyjnego operowania zarówno ciałem, jak i głosem". Małgorzata Gorol to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (2012), dała się zapamiętać w „Podróży zimowej" w reż. Pawła Miśkiewicza czy „Śmierci i dziewczynie" w reż. Eweliny Marciniak (obie sztuki w Teatrze Polskim we Wrocławiu). Finalistami w kategorii Teatr byli Bartosz Gelner i Julia Wyszyńska.

Eliza Rycembel, zwyciężczyni konkursu w kategorii Film, nagrodę otrzymała za: „dojrzałość i prawdę w kreacjach aktorskich; za sprawdzenie się w bardzo wymagających rolach; za wyrazistą i ciekawą osobowość ekranową, za to wreszcie, że jest aktorskim odkryciem ostatnich lat". Eliza Rycembel (rocznik 1992) już jako dziecko występowała m.in. w Teatrze na Woli, ćwiczyła balet i zajmowała się tańcem. Uczyła się w Szkole Musicalowej przy Teatrze Muzycznym Roma i studium Romy Gąsiorowskiej aktoRstudium. Obecnie studiuje w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Ma na koncie role nowych, polskich filmach kinowych: „Obietnica", „Carte Blanche", „Niewinne" i „#WszystkoGra". Do tegorocznego finału „Talentów Trójki" dostali się również Kordian Kądziela i Marcin Podolec.

W kategorii Sztuki Wizualne wygrał Adrian Kolarczyk. Jury nagrodziło go za to, że: „wbrew duchowi postinternetowych czasów mocno trzyma się materii tropiąc ślady małych gestów; za uważne badanie kolorów, form i dźwięków a także procesów i systemów organizacji życia społecznego; za świadomość awangardowych tradycji przy jednoczesnym wdzięku i niewymuszonym humorze w przekraczaniu granic między światem sztuki, a całą resztą rzeczywistości; w końcu za przenoszenie do galerii rzemieślniczej pracy, prywatnych wspomnień i dzieła przypadku; za nobilitacje codzienności i rozbijanie hermetyczności świata sztuki". Adrian Kolarczyk jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (kierunki: filmoznawstwo i intermedia). Laureat m.in. konkursu „Obraz Miejski" organizowanego przez Galerię Labirynt w Lublinie i finalista konkursu „Młode Wilki 14" Akademii Sztuki w Szczecinie. Interesuje go sztuka współczesna: video, fotografia, dźwięk, instalacja przestrzenna. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych. O „Talent Trójki" rywalizował w finale z Ewą Kubiak i Szymonem Szewczykiem.

Każdy z trojga laureatów otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 3 tys. zł.

Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną – „Diament Trójki" dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymała go aktorka filmowa i teatralna oraz wokalistka Stanisława Celińska za: „wybitne i niezapomniane kreacje aktorskie w teatrze, także Polskiego Radia oraz w filmie i telewizji; za sceniczny dramatyzm i komediową werwę; za artystyczną odwagę, siłę i wierność sobie; za dobitne „Uśmiechnij się", liryczną „Nową Warszawę" i osobistą „Atramentową".

Statuetkę „Diament Trójki" zaprojektowała Magdalena Paszkiewicz, a wykonał Jakub Kolec.

Twórczość młodych zdolnych oceniało jury w składzie: w kategorii Teatr – Tomasz Kireńczuk (przewodniczący), Magdalena Łazarkiewicz, Maria Seweryn, Anna Smołowik (laureatka Talentów Trójki 2015) i Barbara Marcinik; w kategorii Film: Kinga Dębska (przewodnicząca), Magdalena Cielecka, Paulina Skibińska (laureatka Talentów Trójki 2015), Arkadiusz Tomiak i Ryszard Jaźwiński oraz w kategorii Sztuki Wizualne: Agnieszka Tarasiuk (przewodnicząca), Maurycy Gomulicki, Adam Mazur, Przemysław Ostaszewski (laureat Talentów Trójki 2015) i Agnieszka Obszańska.

Uroczystość rozdania nagród w konkursie „Talenty Trójki" odbyła się 20 czerwca br. w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Galę poprowadzili Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński, a wystąpiła Anna Smołowik – laureatka Talentu Trójki 2015 w kategorii Teatr.

Szczegóły dotyczące konkursu: www.polskieradio.pl/trojka/talenty

Konkurs „Talenty Trójki", organizowany od 2010 roku przez Program 3, stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł dla zwycięzców oraz po 3000 zł dla finalistów) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki Wizualne.

Dotychczas laureatami zostali m.in. reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktor Marcin Hycnar, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak, Grzegorz Zariczny i Aga Woszczyńska, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska oraz grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki.

W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została także nagroda specjalna – „Diament Trójki". Otrzymała go jedna z najznakomitszych polskich aktorek – Krystyna Janda. W 2013 roku statuetką „Diamentu Trójki" uhonorowany został pisarz, dramaturg i scenarzysta Janusz Głowacki, w 2014 Danuta Szaflarska, a rok temu Janusz Gajos.

(-)
Materiał Polskiego Radia
22 czerwca 2016
Teatry
Polskie Radio

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia