Tam, gdzie rośnie strach

"Farinella & Chopin" - reżyseria: Natalia Babińska - Teatr Collegium Nobilium

Farinella. To imię nie może być - szczególnie w sztuce teatralnej - nadane przypadkiem. Farinella, podobnie jak najsłynniejszy na świecie śpiewak kastrat Farinelli, musiała zrezygnować z pełni życia. Ponieść ofiarę po to, by ukazać innym swój wyjątkowy talent.

Główna bohaterka spektaklu przygotowanego przez absolwentów i studentów prestiżowych europejskich szkół musi pozostawić za sobą wszystko, ale czy lęk i bolesna przeszłość pozwolą jej na zmianę w życiu? Dowiemy się tego podczas piątkowej premiery w Collegium Nobilium.

„Farinella & Chopin” to projekt łączący sztukę performance, pantomimę i teatr eksperymentalny. Ta fuzja zaprezentowana zostanie z muzyką naszego największego kompozytora. Wyzwanie takie podjęła Natalia Babińska, muzyk oraz reżyser, pracująca zarówno w teatrze dramatycznym, jak i w operze. 

– „Farinella & Chopin” to dla mnie projekt wyjątkowy z wielu względów – mówi o spektaklu. – Po pierwsze – jego uczestnicy przyjeżdżają z różnych miejsc Europy i z różnorodnych światów artystycznych. Istnieje więc niepowtarzalna okazja do wymiany doświadczeń i inspiracji. Po drugie – moim marzeniem było stworzenie żywego obrazu, w którym muzyka mogłaby spełniać rolę dramaturgiczną.

Do pracy nad sztuką zaproszono studentów Akademii Teatralnej i Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Royal Academy of Dramatic Arts w Londynie oraz słynnej londyńskiej International School of Corporeal Mime. 

– Każda z tych szkół pracuje odmienną techniką – twierdzi aktorka Monika Sadkowska. – Polska szkoła ma do zaproponowania głębię konstruowania postaci scenicznej, natomiast szkoła angielska ma wiele doświadczenia w łączeniu teatru z innymi dziedzinami sztuk (multimedia, performance, musical).

Na scenie zobaczymy m.in. choreografa i tancerza Jüriego Naela, mima i nauczyciela techniki Etienne Decroux Lionela Comellasa oraz polskie aktorki: Monikę Sadkowską i Helenę Bytnar.

Sandra Wilk
Rzeczpospolita
4 września 2009

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia