Tańce panien swawolnych

"Dama kameliowa" - reż. John Neumeier - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej wystawiany jest słynny balet "Dama kameliowa" Johna Neumeiera z muzyką Fryderyka Chopina. Meandry libretta nie są łatwe to zaprezentowania jedynie gestem i tańcem. A jednak. Można bez słów opowiedzieć o miłości. Tak samo jak bez słów można kochać.

Czy kurtyzany zdolne są do miłości? Czy którykolwiek mężczyzna zdoła pokochać pannę lekkich obyczajów? Czy zazdrość ulegnie pod naporem miłości? Uczucie, które zrodzi się między Małgorzatą a Armandem, przynosi kochankom jedynie ból i rozpacz. Ukojenie, które dają miłosne uniesienia, będzie za każdym razem zbyt krótkotrwałe. Serca kaleczyć się będą nieustannie. Miłość zmiesza się z nienawiścią. Bohaterowie im bardziej będą się kochać, tym bardziej będą samotni.

Śmiertelna choroba Małgorzaty przyniesie kres tak samo pięknej miłości, jak i nieznośnym udrękom dusz. Nie pierwszy raz okazuje się, że najskuteczniejszym dostawcą spokoju potrafi być śmierć właśnie... "Dama kameliowa" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej to wydarzenie niezwykłej rangi. Polski Balet Narodowy wykonuje jedno z arcydzieł baletowych wszech czasów. Tym razem dzieje się to pod wodzą amerykańskiego reżysera i choreografa, legendy współczesnego baletu Johna Neumeiera. Balet stworzono do muzyki Fryderyka Chopina. Potęga dzieła nie zachwieje się pod wpływem kilku potknięć tancerzy.

Tragedie w libretcie ścierają się z ogromem piękna w realizacji. Efekt - niczym na scenie. Brak słów.

Sylwia Krasnodębska
Gazeta Polska Codziennie
2 maja 2018
Portrety
John Neumeier

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia