Taneczna poetyckość

"Wiosna - Effatha" Polski Teatr Tańca w Poznaniu

"... a spojrzawszy w niebo, westchnął i rzekł do niego: Effatha, to znaczy Otwórz się" Mk. 7,34

"Wiosna - Effatha" to niezwykły projekt choreograficzno-multimedialny, który otwiera czteroczęściową kompozycję z cyklu „4 pory roku”.

To moje najsilniejsze i prawdopodobnie przełomowe zetknięcie z teatrem tańca. Stał się on niepokojąco magiczny. Zaczął uruchamiać nową, jeszcze nie odkrytą wrażliwość, osadzoną gdzieś w głębi artystycznego „ja” i brutalnie wyciągnął ją na powierzchnię wrażeń estetycznych.

Moment wejścia do auli szkoły baletowej równoznaczny był z wejściem w jakąś nową rzeczywistość. Jej pierwszy element - \'biały mężczyzna\', spowolnionym ruchem wkładał do naszych rąk kostkę lodu. Był to symbol nadchodzącej wiosny. Tego, co zaraz ujrzymy i przeżyjemy.

Wszechobecna mgła chętnie wchodziła do oczu, a wśród niej wirowała szpitalna, nieskazitelna, prawie pachnąca biel. Biel na włosach, biel na udach. Na piersiach i na twarzach zwiewnych tancerzy. Jednak nie ona stanowiła tu znaczącą rolę. Jej zadaniem było jedynie podkreślić, uwypuklić. Sprawić, że to, co krzyczały ciała na scenie, stanie się wyraźniejsze i czytelniejsze.

Cała kompozycja, oprócz idealnego wrażenia estetycznego, wprowadzała myśl o ciężarze daleko posuniętej cywilizacji, pośród której zagubiliśmy kontakt z przyrodą. Uświadamiała to, jak bardzo zamknęliśmy swoje oczy na świat i jak wiele jest w nas ciekawości, by poznawać go na nowo. Jak wiele w nas tęsknoty do dzieciństwa, otwartości i obcowania z naturą.

Każdy z tancerzy prezentował indywidualną formę ekspresji. Jednak zawsze odnajdywali oni wspólny punkt, w którym ów rozrzucone indywidua spotykały się, by stworzyć mocną całość. Piękne, lekkie, prawdziwe i zadziwiające.

Spektakl zaprezentowano podczas Klimatycznej Nocy z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu

Aleksandra Piotrowska
Dziennik Teatralny Poznań
22 stycznia 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...