Taneczne gry miłosne

"Sen nocy letniej" - chor. John Neumeier - Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

"Sen nocy letniej" - słynny balet wedtug pięknej opowieści Williama Szekspira, zrealizowany przez urodzonego w Ameryce wybitnego choreografa Johna Neumeiera, dyrektora baletu w Hamburgu, powstał w 1977 roku.

Od czasu premiery został przeniesiony do kilku czołowych teatrów operowych na świecie, m.in. do Moskwy, Paryża i Wiednia. Teraz trafił na deski warszawskiego Teatru Wielkiego. Balet z pewnością długo utrzymałby się w repertuarze ze względu na wysoki poziom taneczny oraz barwną, dynamiczną akcję i scenografię, ale niestety do końca sezonu nie będzie już wystawiany. Trzeba mieć nadzieję, że dyrekcja Teatru Wielkiego przerwie niedobrą tendencję pokazywania kilku spektakli po udanej premierze i tym razem odpowie na zainteresowanie publiczności.

Wspaniała komedia o perypetiach trzech zakochanych par na dworze królewskim i w baśniowej krainie elfów została tu ukazana w stylu tańca klasycznego, przechodzącego stopniowo w taniec modern. Piękna muzyka Feliksa Mendelssohna, towarzysząca tańcom dworskim, przeplata się z elektronicznymi wariacjami Gyórgy Ligetiego. Neumeier w swojej artystycznej kreacji dokonał więc syntezy tradycji baletu klasycznego z tańcem nowoczesnym, opartym jednak na klasyce, a nie na modnej dziś dziwacznej gimnastyce i nieskoordynowanych ruchach. Perypetie Hipolity, Tezeusza, Lizandra, Hermii, Heleny i Demetriusza oglądamy w wielu szybko zmieniających się dynamicznych sytuacjach scenicznych. Zespół warszawskiego Baletu Narodowego dowiódł, że potrafi sprostać choreograficznym wymaganiom wybitnego choreografa. Czekamy teraz na kolejne oryginalne prace polskich choreografów w Teatrze Wielkim.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy
5 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia