Taneczny świat znowu zjeżdża do ŚTT

18 Międzynarodowa Konferencja Tańca i Festiwal Sztuki Tanecznej

W poniedziałek, 27 czerwca rusza 18 Międzynarodowa Konferencja Tańca i Festiwal Sztuki Tanecznej organizowany przez Śląski Teatr Tańca. Dla wszystkich widzów, krótki przewodnik po najciekawszych zespołach zespołach:

27 czerwca

Cullberg Balet (Szwecja) "JJ\'s voices"
Przedstawienie inspirowane muzyką Janis Joplin. Przenikliwy portret współczesnego człowieka w wykonaniu najlepszego szwedzkiego zespołu tańca współczesnego.

28 czerwca

Compagnie Drift (Szwajcaria) "On Beauty"
Ulubieńcy konferencyjnej publiczności pokażą spektakl przywracający znaczenie ludzkim wartościom. Sześcioro tancerzy różnych płci, w różnym wieku, różnych narodowości i zróżnicowanej zręczności, zabierze nas tanecznym krokiem do iście Szekspirowskiego świata.

29 czerwca

EDx2 Dance Company (Korea Płd.) "Modern feeling" i "What we\'ve lost"
Połączenie hip-hopowego stylu i emocji stało się znakiem rozpoznawczym młodego LEE In-soo, choreografa okrzykniętego wschodzącą gwiazdą. Szeroka gama stylów i gatunków tanecznych w spektaklach EDx2 Dance Company zachwyci każdego.

30 czerwca

Bałtycki Teatr Tańca (Polska) "Tamashii"
Spektakl inspirowany japońskimi technikami tańca i kulturą kraju kwitnącej wiśni. Siedmiu samurajów zawładnie bytomską sceną.

1 lipca

PARK Soon-ho Dance Project (Korea Południowa)
"Pattern & Variability" & "Balance & Imbalance"
Spektakle PARK Soon-ho fascynują koreańską tradycją, harmonijnie połączoną z pełnym emocji tańcem współczesnym. Inspiracja sztukami walki idzie tu w parze z wrażliwością i ekspresją.

2 lipca

Compagnie Pal Frenak (Węgry) - "The hidden man"
Węgierscy artyści podsuwają nam zwierciadło, w którym możemy obejrzeć archetypy człowieka. Radykalna wizja relacji międzyludzkich, skupiona na badaniu różnych aspektów męskiej seksualności.

Ferenc Feher (Węgry) - "TAO TE"
Perfekcja i precyzja. Taniec uliczny i liryczny ruch. Filozofia i fizyczność. Lekcja moralności pełna odwołań do otaczającej rzeczywistości.

3 lipca

Jean-Guillaume Weis (Luksemburg) - "LogoZoo"
Kolejny spektakl ucznia niezapomnianej Piny Bausch na bytomskiej scenie. Wrażenia estetyczne i przewrotne poczucie humoru zapewnione.

4 lipca

Editta Braun Company (Austria) - "Luvos vol. 2"
Wybitna technika i ekspresja, wsparta niebanalnym poczuciem humoru. Choreografka nazywana Wielką Damą współczesnego teatru tańca "Made in Salzburg" z pewnością dołączy do grona ulubieńców bytomskiej publiczności.

6 lipca

Polski Teatr Tańca (Polska) "Minus dwa"
Poznańskie przedstawienie izraelskiego choreografa Ohada Naharina jest swoistą formą rekonstrukcji, w której - niczym migawki - pojawiają się motywy wcześniejszych prac choreografa. W nowym połączeniu tworzą zaskakującą jakość.

7 lipca

T.H.E. Company (Singapur) - "Water Bloom"
Spektakl ukazujący kontrast pomiędzy lirycznym ciałem kobiety i wybuchową męską energią. Te różnice stają się jedynie pretekstem do prezentacji ludzkich związków z naturą. Kolejny spektakl Kuika Swee Boona zachwyci nie tylko fanów tańca, ale i estetów.

8 lipca

Machol Shalem Dance House (Izrael) - "Shoa - Lite"
Świadome użycie kultu tandety, połączenie zwinnego tańca, obcesowego aktorstwa i doskonałe projekcje wideo definiują język teatru, który wyrasta z rzeczywistości naszego życia.

9 lipca

ZviDance (USA) - "ZOOM"
Spektakl twórczo wykorzystujący zdobycze współczesnej techniki, przygotowany na 20-lecie zespołu. To jedyny spektakl, w trakcie którego można używać telefonów komórkowych i wziąć czynny udział w przedstawieniu.

oprac. mo
Materiały Festiwalu
25 czerwca 2011

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...