Tango w Wielkim

"Tango. Opera, teatr i kabaret..." - wystawa w foyer Teatru Wielkiego.

«Wystawa "Tango. Opera, teatr i kabaret..." jest opowieścią o tańcu będącym jednym z emblematycznych dla międzywojennej Warszawy. Jednak warto wiedzieć, że w Polsce tango zadebiutowało już kilka lat wcześniej - po raz pierwszy zostało zaprezentowane warszawskiej publiczności 28 października 1913 roku w nieistniejącym już dziś Teatrze Nowości.

Zaszczyt premierowego wykonania pełnego emocji i namiętności tańca przypadł Lucynie Messal, która zatańczyła tango wspólnie z Józefem Redo. Taniec ten był modny i lubiany przez wszystkie grupy społeczne - tango tańczono, tango śpiewano. Królowało w rewiowych teatrzykach stolicy, w których można było usłyszeć i zobaczyć tango w wykonaniu największych gwiazd tamtego czasu. "Ta ostatnia niedziela" czy "Tango Milonga" były żelaznymi punktami repertuaru ówczesnych gwiazd.

Wystawa w dolnym foyer Teatru Wielkiego w Warszawie przypomina wybitnych artystów tamtego czasu: tancerzy, śpiewaków, autorów tekstów i kompozytorów związanych z tangiem. Zobaczyć można szkicowe portrety Hanki Ordonówny i Haliny Szmolcówny wykonane przez Stefana Norblina, a także jego projekty kostiumów do spektaklu "Broadway". George'a Abbotta i Philipa Dunninga wystawionego w 1928 roku w Teatrze Polskim w Warszawie.

Jest też wiele karykatur gwiazd słynnego kabaretu Qui Pro Quo: Zuli Pogorzelskiej, Konrada Toma, Adolfa Dymszy, Jerzego Boczkowskiego, Władysława Waltera, Michała Znicza, Ludwika Lawińskiego. Autorem wszystkich jest Zygmunt Nirstein. Niezwykłym eksponatem jest lalka przedstawiająca Ludwika Sempolińskiego - z szopki noworocznej. Artysta ten był znanym wykonawcą m.in.: Tanga Andrusowskiego.

Na wystawie eksponowane są także suknie sceniczne artystki operowej Niny Grudzińskiej, która równie chętnie wystepowala w repertuarze poważnym jak i znacznie lżejszym - śpiewała m.in. tanga w kabarecie Morskie Oko.

Ekspozycję uzupełniają fragmenty filmów polskich związanych z tematyką tanga, jak np.: "Antek Policmajster", czy "Piętro wyżej".

Prezentowane na wystawie pamiątki, obrazy, fotografie i wydawnictwa muzyczne pochodzą ze zbiorów Muzeum Teatralnego i kolekcji prywatnych. Ze zbiorów rodzinnych pochodzą pamiątki związane z Józefem Redo i Mieczysławem Fogiem.

Kuratorką wystawy jest Katarzyna Wodarska - Ogidel. Ekspozycję można oglądać do połowy maja.

Małgorzata Piwowar
Rzeczpospolita
10 lutego 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia