Taniec jak meteor

wystawa Grażyny Nowackiej w Teatrze Polskim w Poznaniu

Meteoron- tak brzmi tytuł inspirowanej tańcem wystawy fotograficznej, którą od 15 sierpnia będzie można oglądać w galerii "Naród Sobie" Teatru Polskiego w Poznaniu. Cykl dwudziestu zdjęć, zatytułowany greckim słowem, po polsku oznaczającym meteor, czyli fascynujące zjawisko świetlne powstające na niebie podczas spalania w atmosferze odłamków komet i innych ciał niebieskich, jest dynamiczną wizją ludzkiego ruchu, która pokazuje taniec jako widowisko tak samo niesamowite, jak wędrówki kosmicznych kamieni - fragmentów Układu Słonecznego - po rozgwieżdżonym niebie.

Wystawa, którą z pewnością można potraktować jako zaproszenie do rozmowy o możliwości wyrażenia istoty tańca przy pomocy języka innej sztuki – fotografii, jest próbą zatrzymania w kadrze ruchu w taki sposób, aby nie stracił nic ze swej istoty, odsłaniając jednocześnie swoje – pokrewne z malarstwem - walory. Na kreacyjnych fotografiach Grażyny Grasy Nowackiej, która jest autorką cyklu, taniec jawi się jako gra barwnych plam i falujących pociągnięć pędzla i ołówka. Gra, w której centrum jest zwykle człowiek i jego – odsłaniane w ruchu – chwilowe nastroje, ulotne, ale intensywne emocje czy – mówiąc słowami patronki wystawy Piny Bausch – wewnętrzne poruszenie.  

W cyklu Meteoron istnieje silne napięcie pomiędzy biegunem ruchu i bezruchu. Tańczące postacie wydają się porwane przez żywioł tańca, ale ich wizerunki przenikają się z obrazami nieruchomych i niezdolnych do ruchu fragmentów materii - kamieni, skał, zniszczonych przez siły przyrody powierzchni ścian i murów. W ten sposób taniec zyskuje niepowtarzalną scenografię, złożoną z elementów stworzonych przez naturę i nieodwracalnie zmienionych przez czas.

Autorka wystawy jest fotograficzką, scenografką, performerką i poetką. Mówi o sobie, że namiętnie wędruje, szukając inspiracji w napotkanych po drodze pięknych i niepięknych rzeczach. Te inspiracje i zainteresowania odbijają się w cyklu zdjęć, który jest zwieńczeniem kilkunastoletniej fascynacji zjawiskiem tańca. Podczas wernisażu, który odbędzie się 15 sierpnia tego roku o godz. 20.00 w Galerii „Naród Sobie” Teatru Polskiego w Poznaniu, podczas performansu przygotowanego specjalnie na ten wieczór, będzie można obserwować proces odwrotny do zatrzymywania ruchu w nieruchomym kadrze. Motywy choreograficzne utrwalone na fotografiach odzyskają swą ruchliwość dzięki wspólnej koncepcji Grażyny Grasy Nowackiej oraz tancerza i choreografa Pawła Matyasika. Zatańczą Zofia Jakubiec, Mikołaj Dolata i Paweł Matyasik do improwizowanej na żywo muzyki Marcina Kajpera i Donata Zamiary.

Wystawa „Meteoron”, która powstała we współpracy z Poznańską Fundacją Artystyczną i Teatrem Polskim w Poznaniu, wpisuje się w program VII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca, organizowanego przez Polski Teatr Tańca - Balet Poznański w ramach XVII Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego. Została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i odbędzie się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Konsula Honorowego RFN w Poznaniu Mariana Andrzeja Kareńskiego – Tschurl. Wystawa „Meteoron”, która powstała we współpracy z Poznańską Fundacją Artystyczną i Teatrem Polskim w Poznaniu, wpisuje się w program VII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca, organizowanego przez Polski Teatr Tańca - Balet Poznański w ramach XVII Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego. Została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i odbędzie się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Konsula Honorowego RFN w Poznaniu Mariana Andrzeja Kareńskiego – Tschurl.

Anna Koczorowska
Nowy Taniec
23 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...