Taniec miłości jego i jej
"Romeo i Julia" - chor: Jerzy Makarowski - Teatr Wielki w Łodzi"Romeo i Julia", jedna z najpiękniejszych historii miłosnych w literaturze, powraca na łódzką scenę baletową. Premierę inscenizacji baletu Sergiusza Prokofiewa, opartego na słynnym dramacie Williama Szekspira, zobaczymy w najbliższą sobotę na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi. Początek o godz. 19.
Prokofiew skomponował muzykę do "Romea i Julii" w 1935 roku na zamówienie moskiewskiego Teatru Wielkiego. Tempo realizacji było zatrważające. Wystarczyły dwa miesiące, aby kompozycja powstała, ale nie od początku wzbudziła najlepsze emocje. Choć niosła ze sobą kontrastowość nastrojów, lekkość i wdzięk, dyrekcja Teatru Wielkiego uznała, że muzyka nie nadaje się do tańca. Współautor libretta, Leonid Ławrowski, tłumaczył wówczas decyzję o jej odrzuceniu tym, że balet Prokofiewa był na gruncie rosyjskim innowacją. "Był on jednym z pierwszych radzieckich kompozytorów, którzy wprowadzili na scenę prawdę ludzkich przeżyć, wyraziste muzyczne obrazy" - pisał o Prokofiewie Ławrowski.
Dzisiaj nie mamy już wątpliwości, że romantyczna i zarazem nieszczęśliwa historia kochanków z Werony, pochodzących ze zwaśnionych rodów Montecchich i Capulettich, razem z muzyką Prokofiewa tworzą dzieło niezwykłe, będące jedną z czołowych pozycji światowego baletu.
"Realizacja Jerzego Makarowskiego, który po wielu latach powraca na łódzką scenę baletową, będzie mocno skupiona na motywach miłości przeciwieństw oraz kontrastach i sprzecznościach uczuć" - zapowiada w materiałach prasowych teatr. - "Akcja składa się z krótkich epizodów połączonych na zasadzie jakby montażu filmowego w jeden wątek. Będzie budowana nie tylko różnorodnymi formami tańca i organicznością ruchu, ale również bardzo mocno plastyką scenografii, którą Ryszard Kaja wraz z Jerzym Makarowskim wspólnie opracowują od ponad roku".
Sobotni spektakl, będący koprodukcją z Operą Wrocławską, jest przygotowywany z udziałem orkiestry Teatru Wielkiego pod kierownictwem Tadeusza Kozłowskiego. Podczas premierowego, sobotniego przedstawienia na scenie zobaczymy: Julię Sadowską (Julia Capuletti), Sergia Oberemoka (Romeo Montecchi), Nazara Botsiya (Merkutio), Witolda Biegańskiego (Tybalt), Wojciecha Domagałę (Benvolio), Gienadia Rybalchenkę (Fatum), Annę Pruszyńską-Galvany (matka Julii) i Bogumiłę Szaleńczyk (Rozalinda).
W innych terminach w roli Julii wystąpią: Monika Maciejewska i Matylda Molińska, a Romea: Gintautas Potockas, Alexander Pyatovskiy i Piotr Ratajewski. Zmienią się i inni wykonawcy. Przyjaciela Romea, Merkutio, zagrają także: Wojciech Domagała i Piotr Ratajewski, Tybalta: Nazar Botsiy i Ginatautas Potockas, a Benvolia: Krzysztof Pabjańczyk. Zmianie ulegnie obsada matki Julii (zagrają ją: Beata Brożek-Garbarczyk, Daria Makarova), Fatum: Michał Barczak, Witold Biegański i Rozalindy: zamiennie jej partię wykonają Aleksandra Godlewska i Bogumiła Szaleńczyk.
Jerzy Makarowski, odpowiedzialny za inscenizację i choreografię spektaklu, ukończył Państwową Szkołę Baletową w Bytomiu. Był solistą baletu Opery Śląskiej w Bytomiu, Teatru Wielkiego w Warszawie i teatrów niemieckich. Jako choreograf zadebiutował w 1971 roku realizacją spektaklu baletowego "Polimorphie" do muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. Ma na koncie kilkadziesiąt realizacji baletowych i operowych na scenach Polski, Niemiec, Holandii i Szwajcarii.
Premierze będzie towarzyszyć wystawa plakatów Ryszarda Kai.