Tannhäuser na inaugurację Jubileuszu

20. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Zwieńczeniem sezonu artystycznego Opery Krakowskiej będzie XX Letni Festiwal (9 czerwca - 1 lipca). Jubileuszową edycję Festiwalu pod hasłem "Wagner - Verdi - Puccini" zainauguruje premiera opery "Tannhäuser" Richarda Wagnera (9 czerwca).

Spektakl reżyseruje Laco Adamik, kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, scenografię i kostiumy projektuje Barbara Kędzierska. Opera Krakowska zmierzy się z dziełem Wagnera po raz pierwszy. W tytułowej partii zobaczymy Tomasza Kuka i Janusza Ratajczaka, jako Elżbietę Magdalenę Barylak i Wiolettę Chodowicz. Solistom będzie towarzyszyć Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Kolejne przedstawienia odbędą się 10 i 12 czerwca 2016.

Koncert "Arie Oper Świata" rokrocznie przyciąga na Wawel rzeszę melomanów. W XX edycji Letniego Festiwalu w koncercie (21 czerwca) będziemy gościć Edytę Kulczak - solistkę Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wystąpią także znakomici artyści Opery Krakowskiej: Magdalena Barylak, Wioletta Chodowicz, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń.

Na dziedzińcu wawelskim nie zabraknie także, jak co roku, widowiska dla miłośników tańca, będzie to spektakl baletowy Emocje (20 czerwca).

Kolejnym plenerowym wydarzeniem w ramach Letniego Festiwalu będą koncerty "Operetka moja miłość...!" (30 czerwca i 1 lipca), na które zapraszamy na krakowski Kazimierz na teren Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie. Koncerty organizowane są z okazji 160-lecia powstania Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie i dedykowane będą Janowi Kiepurze oraz Bogusławowi Kaczyńskiemu.

Tradycją Letniego Festiwalu stały się spektakle prezentowane na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. W tegorocznej edycji będzie to "Trubadur" G. Verdiego w reżyserii Laco Adamika (17,19 czerwca) z udziałem Małgorzaty Walewskiej w roli Azuceny. W partiach solowych wystąpią również m.in.: Katarzyna Oleś-Blacha (Leonora), Tomasz Kuk (Manrico), Leszek Skrla (Hrabia di Luna).

Opery Giacomo Pucciniego zostaną zaprezentowane w gmachu teatru, będą to: Madama Butterfly (23 czerwca) z Wiolettą Chodowicz w roli Cio-cio-san i Vasylem Grokholskyim w partii Pinkertona, Tosca (24 czerwca) w której wystąpią m.in.: Magdalena Barylak (Tosca), Tomasz Kuk (Cavaradossi) oraz Cyganeria (26 czerwca) z Andrzejem Lampertem w roli Rodolfo i Iwoną Sochą jako Mimi.
"XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej"
Kraków

(-)
Gazeta Kraków
8 czerwca 2016

Książka tygodnia

Trailer tygodnia