Tatiana Czechowska (1903 - 1968)

Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa.

Urodzona 12 czerwca 1903 w Kijowie. Zmarła 23 lutego 1968 w Warszawie.

Tatiana Czechowska, z Zieleniewskich. Dzieciństwo i młodość spędziła w Kijowie, gdzie uczyła się w szkole średniej, a następnie na wydziale historyczno-filologicznym uniwersytetu. Równocześnie studiowała tam na wydziale dramatu Wyższego Instytutu Muzyczno-Dramatycznego, który ukończyła w 1924. W tymże roku rozpoczęła występy w zespole młodzieżowym tego instytutu pn. Buriewiestnik.

W 1925 przyjechała wraz z mężem do Polski i zamieszkała w Grudziądzu; współpracowała tu z miejscowym teatrem, uczestnicząc przede wszystkim w objazdach.

W 1929-38 nie występowała na scenie. Wiele pracowała społecznie, m.in. jako przewodnicząca Komisji Imprezowej przy seminarium nauczycielskim, a także w Zarządzie Miejskim, przy którym zorganizowała i prowadziła przez kilkanaście lat amatorski teatrzyk dziecięcy i młodzieżowy (m.in. w sezonie 1936/37 reżyserowała wieczór bajek pt. "Lalki się budzą"; była też autorką tekstu i scenografem przedstawienia). Po przeniesieniu do Warszawy, w marcu 1938 została zaangażowana do Rosyjskiego Teatru Studio (też pn. Rosyjskie Studio Dramatyczne), gdzie grała m.in. Charlottę ("Wiśniowy sad"). W czasie okupacji niemieckiej pracowała z młodzieżą, udzielała lekcji.

Po wojnie organizowała imprezy artystyczne i przedstawienia w szkołach warszawskich. W 1946-47 występowała w Miejskich Teatrach Dramatycznych - w teatrze dla dzieci i młodzieży Jaskółka, a w sezonie 1947/48 w Teatrze Nowym, gdzie zagrała jedynie Horodniczynę ("Rewizor"). Od 1948 do 1966 występowała w Teatrze Polskim w Warszawie (na etacie od 1955), gdzie przede wszystkim statystowała i sugestywnie grała epizody. Jej role, to m.in.: Pani Stara ("Polacy nie gęsi"), Klucznica ("Lalka"), Kmitowa ("Dziady"), Ochmistrzyni Luizy ('Lorenzaccio"), Żebraczka ('Beatryks Cenci"), Siostra Franciszka Klara ("Port Royal"). Od 31 sierpnia 1966 przeszła na rentę inwalidzką, a od 1967 na emeryturę. W ostatnich latach działalności dała się poznać jako interesująca aktorka filmowa i telewizyjna. Za rolę Rejentowej w filmie "Głos z tamtego świata" (1962) otrzymała w 1963 Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II st. za twórczość w dziedzinie filmu.

Była córką Erasta i Nadzieżdy Zieleniewskich, żoną Zygmunta Czechowskiego, matką rzeźbiarki Wiktorii Czechowskiej Antoniewskiej.

Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
12 czerwca 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia