Teatr 21 zaproszony do współpracy z Münchner Kammerspiele

Teatr 21 zaproszony do współpracy przy nowym sezonie niemieckiego teatru Münchner Kammerspiele

W przyszłym sezonie warszawski Teatr 21 wejdzie we współpracę z jednym z najważniejszych niemieckich teatrów - Münchner Kammerspiele.

Teatr 21, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem, występował już niejednokrotnie na zagranicznych scenach. Grupa pokazywała swoje spektakle m.in. w Berlinie, Helsinkach, Freiburgu czy Pradze. Na stałe współpracuje w europejskiej sieci teatrów „Crossing the Line". W przyszłym sezonie warszawski Teatr 21 wejdzie we współpracę z jednym z najważniejszych niemieckich teatrów - Münchner Kammerspiele.

W manifeście na nowy sezon teatralny, zatytułowanym „Nie zostawiajmy rzeczywistości w spokoju", zaprezentowanym na konferencji prasowej 19 maja 2020 roku, zapowiedziano zintensyfikowaną pracę z artystami z niepełnosprawnościami, w tym z warszawskim Teatrem 21.

„Będziemy współpracować i zapraszać na występy gościnne przedstawicieli międzynarodowej sceny inkluzywnej: m.in. Saša Asentić & Per.Art, Teatr 21, Theater HORA i Meine Damen und Herren. Zorganizujemy warsztaty, wymianę wiedzy między tymi grupami a Münchner Kammerspiele - w ten sposób chcemy poszerzać aktualne standardy estetyczne i formy działania." - czytamy w tekście programowym monachijskiego teatru.

Oprócz współpracy międzynarodowej teatr z Monachium zapowiedział włączenie do swojego zespołu artystycznego aktorów i aktorki z tzw. „niepełnosprawnościami intelektualnymi" oraz wystawienie spektaklu wyreżyserowanego przez Tizianę Pagliaro - aktorkę i reżyserkę z zespołem Downa (na co dzień związaną ze szwajcarskim Theater HORA). Niwelowanie będą też wszelkie bariery architektoniczne w budynku teatru.

Münchner Kammerspiele to jedna z najważniejszych scen teatralnych Niemiec. W ostatnich latach wystawiano tu spektakle w reżyserii m.in. Christopha Marthalera, Thomasa Ostermeiera, Susanne Kennedy czy Stefana Kaegi (Rimini Protokoll). Od najbliższego sezonu stanowisko dyrektorki artystycznej Münchner Kammerspiele obejmie Barbara Mundel - reżyserka i dramaturżka, wcześniej dyrektorka teatrów w Lucernie i Freiburgu.

Jakub Drzewiecki
Materiał Teatru
21 maja 2020
Portrety
Jakub Drzewiecki

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Dzień Dziecka w Baju P...
Zbigniew Lisowski
Wycieczka po Teatrze Baj Pomorski w T...