Teatr Arka oraz Jacek Głomb z Europejską Nagrodą Obywatelską

nagrodę fundował Parlament Europejski

Dyrektor wrocławskiego Teatru Arka Renata Jasińska oraz dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb odebrali w piątek we Wrocławiu Europejską Nagrodę Obywatelską.

Wręczenie nagrody odbyło się w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego.

Parlament Europejski ufundował Europejską Nagrodę Obywatelską w 2008 r., aby uhonorować Europejczyków zasłużonych w promowaniu lepszego zrozumienia i ściślejszej integracji obywateli i państw członkowskich. Nagroda przyznawana jest również ludziom i organizacjom ułatwiającym ponadnarodową współpracę w ramach Unii Europejskiej.

 

Każdy deputowany Parlamentu Europejskiego może nominować do nagrody jednego kandydata rocznie. Jacek Głomb, który jest też założycielem i prezesem Fundacji "Naprawiacze świata", był nominowany przez Piotra Borysa, a Teatr Arka zgłosiła do wyróżnienia Lidia Geringer de Oedenberg.

 

Kierowany przez Renatę Jasińską Teatr Arka wyróżniono za promowanie równości, otwartości, wrażliwości oraz tolerancji, bo to jedyny profesjonalny teatr integracyjny w Polsce. Zespół wrocławskiego Teatru Arka składa się z profesjonalnych artystów oraz osób niepełnosprawnych intelektualnie - adeptów sztuki teatralnej. Arka jest teatrem repertuarowym. Co roku przygotowuje kilka premier, a w miesiącu granych jest piętnaście przedstawień. Tematem spektakli często jest niepełnosprawność w jej różnych aspektach.

 

Odbierając wyróżnienie Jasińska podkreśliła, że teatr przez nią kierowany zawsze "był, jest i będzie stał po stronie wykluczonych i pokrzywdzonych".

 

Jacka Głomba nagrodzono za promowanie szacunku dla różnorodności kulturowej, religijnej i językowej oraz wspieranie integracji różnych narodowości. Reżyser podkreślił, że jego życiowym szczęściem jest to, iż los sprawił, że zamieszkał w Legnicy i na Dolnym Śląsku. "To miasto absolutnie wyjątkowe, nie ma takiego miejsca na świecie (...) Nie ma tak fantastycznie popękanej, dramatycznie, wzruszająco ludzkiej ziemi jak Dolny Śląsk. Namawiam mocno byśmy budowali tożsamość Dolnego Śląska, bo z tym wciąż jest problem" - mówił Głomb odbierając nagrodę.

 

Wśród 43 nagrodzonych w tym roku Europejską Nagrodą Obywatelską są też inni laureaci z Polski -Alicja Kobus, przewodnicząca poznańskiej filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" z Lublina.

(-)
(PAP)
21 września 2013
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia