Teatr Ateneum rozpoczął sezon pod nowym kierownictwem

"Babcia na jabłoni" - reż. Arkadiusz Klucznik - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

Wraz z końcem sierpnia z zespołem Ateneum pożegnała się – po 46 latach pracy i 10 latach kierowania Teatrem – dyrektor Krystyna Kajdan. Nowy sezon otwiera więc kolejny rozdział w historii katowickich „lalek" – 1 września stanowisko dyrektora objęła bowiem Małgorzata Langier.

Pierwszy z zaplanowanych przez nią tytułów pojawi się na afiszu już 7 października – dodajmy, że będzie to realizacja prapremierowa – „Babcia na jabłoni" Miry Lobe w adaptacji i reżyserii Arkadiusza Klucznika, ze scenografią Dariusza Panasa i muzyką Rafała Rozmusa.

Znakomitą książkę austriackiej pisarki pokochało kilka pokoleń czytelników. Powieść Miry Lobe wydana została w 1965 roku, polski przekład autorstwa Marii Kureckiej ukazał się w trzy lata później.

To ciepła, pogodna, pełna fantastycznych przygód opowieść o dziecięcych pragnieniach i tęsknotach, o potrzebie bliskości i sile wyobraźni, która sprawia, że marzenia spełniają się w magiczny sposób, nawet jeśli w realnym świecie jest to zupełnie nieosiągalne.

Jędrek – bohater sztuki ma troskliwych rodziców i rodzeństwo, ma również kolegów. I tu tkwi problem, bo koledzy mają babcie, czasem nawet dwie, a Jędrek ani jednej. Też chciałby pójść z nią do wesołego miasteczka, bo z mamą i tatą to przecież nie to samo!

Od czego jednak wyobraźnia... Chłopiec wymyśla zatem babcię na własny użytek i przesiadując na jabłoni puszcza wodze fantazji; płynie statkiem, jeździ na karuzeli, łapie na lasso dzikie konie, oczywiście razem z pełną szalonych pomysłów i nieco zwariowaną babcią, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Jędrek jest jednak mały, czasem więc fikcja myli mu się z rzeczywistością...

Pewnego dnia do sąsiedniego domostwa wprowadza się nowa lokatorka, potrzebująca pomocy starsza pani. Chłopiec odkrywa w sobie nowe emocje...

Przedstawienie rozgrywa się w trzech planach, aktorski i lalkowy wzbogacono bowiem efektownymi, dynamicznymi projekcjami multimedialnymi Sebastiana Łukaszczuka.

Tytułową postać zagra Ewa Reymann, Jędrka – Dawid Kobiela, a w pozostałych rolach towarzyszyć im będą Krystyna Nowińska, Marta Popławska, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Grzegorz Eckert i Mirosław Kotowicz.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
28 września 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...