Teatr Ateneum w Katowicach poszukuje rekwizytów

"Łysek z pokładu Idy" - reż. Konrad Dworakowski - Teatr lalki i Aktora Ateneum w Katowicach

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum poszukuje rekwizytów do przygotowywanego na wrzesień spektaklu „Łysek z pokładu Idy" Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego i scenografii Andrzeja Dworakowskiego.

Potrzebne są:

kaski górnicze
lampki górnicze na kaski
torba narzędziowa
torba na lampę górniczą
pochłaniacz górniczy
menażka
akcesoria końskie:
lejce
postronki
kantary
liny
szleje
chomąta

Przedmioty można zostawiać w sekretariacie Teatru (Katowice, ul. św. Jana 10) od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

___

„Łysek z pokładu Idy" - akcja tego utworu dzieje się na Śląsku, w kopalni, w czasach, kiedy pod ziemią do wożenia węgla używano koni. Zwierzęta, pracując cały czas w ciemności, po jakimś czasie ślepły. Koń o imieniu Łysek był posłuszny, lecz niektórych górników lubił, a innych nie tolerował. Nie lubił na przykład człowieka, który zamiast chleba dał mu tytoń. Łysek znał doskonale swoje obowiązki i nie pozwolił się oszukiwać. Gdy doczepiano o jeden wagonik za dużo do ciągnięcia, koń nie ruszył się z miejsca.

...to nowela mówiąca o przyjaźni między człowiekiem i zwierzęciem. Tytułowym bohaterem jest tu Łysek - koń ciągnący wózki z węglem w kopalni. Zwierzę, przebywające stale pod ziemią, dla którego jedynym światłem był wątły ognik lampki górniczej, narażone zostało na ślepotę.

„Łysek z pokładu Idy" - aut. Gustaw Morcinek - Wydawnictwo: Siedmioróg

(Z opisu)

Renata Chudecka
Materiał Teatru
15 lipca 2019

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...