Teatr dla dziecięcego zachwytu

letni festiwal Teatru Nowego "Przyjaciele Nowego wychodzą na ulicę"- Łódź

W te wakacje wśród przyjaciół Teatru Nowego, którzy wyszli na ulice ze sztuką, znalazł się zespół zagraniczny - Teatro Tascabile z Bergamo. Za egzotycznym korowodem ciągnął po rynku Manufaktury tłum zdumionych widzów.

Włosi zaskoczyli liczbą kulturowych inspiracji i różnorodnością konwencji teatralnych. W ich "Storie del giardino dei peri" ("Historiach gruszowego ogrodu") pobrzmiewał wielobarwny klimat weneckiego karnawału, znalazły się elementy ulicznej sztuki szczudlarzy, dalekie echa włoskiej tradycji commedia dell\'arte. Wśród postaci-masek można było rozpoznać m.in. jeden z najbardziej znanych pozytywnych charakterów staroindyjskiego tańca kathakali. Aktor z całą twarzą pomalowaną na zielono - w Indiach ten typ makijażu nosi nazwę "Pacha" - wyobraża króla lub boga. Makijaż czerwony przeznaczony jest dla demonów, a czarny - dla prymitywnych istot. Zwykle w kathakali pojawia się też Hanuman, mityczna święta małpa. Tutaj została zdegradowana do czysto zwierzęcej postaci, granej przez aktora w futrzanym kombinezonie.

Ciasno otoczeni przez publiczność aktorzy szli w paradzie wokół rynku Manufaktury, zatrzymując się co pewien czas dla odegrania tytułowych alegorycznych historii. Tańcem na szczudłach, deszczem różanych płatków, przepychem kostiumów i masek nawiązali do średniowiecznej, ludycznej funkcji teatru, budzącego dziecięcy zachwyt, choć niekoniecznie zmierzającego do głębszego przesłania.

Teatro Tascabile z Włoch: "Storie del giardino dei peri", spektakl w ramach letniego festiwalu Teatru Nowego "Przyjaciele Nowego wychodzą na ulicę".

Monika Wasilewska
Gazeta Wyborcza Łódź
13 lipca 2009

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia