Teatr dla wolnych ludzi

1. Dedykacje. Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy

Festiwal dedykowany teatrowi formy jest kontynuacją tradycji polskiego teatru plastycznego twórców takich jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna...

1. Dedykacje. Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy, Kraków, 13-20 listopada 2010.

„Teatr plastyczny to rodzaj teatru i inscenizacji oparty w dużej mierze na sztukach plastycznych. Widowiska teatru plastycznego składają się z obrazów o wyszukanej formie, których zestawienie w większym stopniu niż tekst tworzy działania sceniczne. Cechą znaczącą teatru plastycznego jest możliwość, dzięki obrazom, bezpośredniego odwołania się do podświadomości zarówno twórcy jak i widzów.” / za: Patrice Pavis, „Słownik terminów teatralnych”/

Podczas Festiwalu wystąpią światowej sławy teatry; artyści, którzy zamiast słowa wybrali język plastycznych środków ekspresji: obraz, dźwięk, ruch ciała, animację form, kompozycję, kolor, światło, rytm... Swoje idee realizują poprzez różnorodne i często przenikające się gatunki teatralne: teatr maski, teatr lalek, operę, teatr tańca i ruchu, happening, akcje i instalacje plastyczne, działania cyrkowe. To teatr poetycki, a przy tym niesłychanie dynamiczny.

Będą Państwo uczestniczyć w teatralnym wydarzeniu, stroniącym od wszechobecnej we współczesnym teatrze dramatycznym doraźnej publicystyki i ideologii. W jej miejsce czekają na Państwa silne przeżycia estetyczne. Zobaczą Państwo teatr autorski i odważny, teatr o zdecydowanej plastyce i wyrazistym światopoglądzie. Ponadczasowe obrazy i tematy kierujemy do współczesnego everymana. To jego wartości, niepokoje, marzenia i pytania wypełnią kolejne festiwalowe wieczory.

Otwarta struktura przedstawień umożliwi ich swobodną, indywidualną interpretację. Zawarte w scenicznych obrazach znaki i metafory pozwolą wpisać w nie własne przeżycia, emocje i wzruszenia. Wybieramy teatr nieograniczonej myśli dla wolnych ludzi. Festiwalowe prezentacje kierujemy do wrażliwych na piękno odbiorców: młodzieży i widzów dorosłych.

Spektakle zagoszczą na scenach teatralnych (Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska; Teatr Ludowy; Nowohuckie Centrum Kultury,), a także ożywią przestrzenie postindustrialne (Klub Fabryka w dawnej Fabryce Miraculum). Na miejsce wielu artystycznych wydarzeń wybraliśmy Nową Hutę.

Proponujemy starannie wyselekcjonowane, zjawiskowe produkcje w wykonaniu znaczących teatrów europejskich: z Francji, Belgii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch i Polski. Zaprezentujemy 20 przedstawień, 10 zjawiskowych produkcji w wykonaniu wybitnych teatrów europejskich. Większość festiwalowych prezentacji to prapremierowe pokazy na polskich scenach. Niektórzy artyści zagoszczą w Polsce po raz pierwszy. Specjalnie dla Państwa zaprosiliśmy spektakle atrakcyjne, malownicze, widowiskowe, nagradzane na renomowanych festiwalach. Tak przygotowany program Festiwalu umożliwi wyjątkowy charakter teatralnego spotkania.

Tylko jesienią i tylko w Krakowie gwarantujemy wykwintną kompozycję międzynarodowych produkcji wybitnych twórców teatru plastycznego.

Groteska … kusi formą. Teatr wolny od ideologii – teatr dla wolnych ludzi!

Oprac. GG
Materiały Festiwalu
25 października 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...