Teatr dookoła świata

"W osiemdziesiąt dni dookoła świata" - Teatr Rozrywki w Chorzowie

Dawno odzwyczaiłem się od teatru we wczesnych godzinach rannych, od berka na schodach foyer, od zdziwienia gasnącym światłem i podnoszącą się kurtyną. A jednak dochodzące mnie czasami plotki mocno frapowały, spektakl "W 80 dni dookoła świata po stu latach", przygotowany przecież właśnie dla dzieci, z entuzjazmem polecili mi dorośli, bywający także na tych wieczornych premierach.

 Byłem ciekawy konwencji, byłem ciekawy, jaki faktycznie może być teatr dziecięcy - w końcu więc trafiłem wcześnie rano do chorzowskiego Teatru Rozrywki.

Pomysł jest fantastycznie prosty: przenieść wyprawę z książki Verne\'a sto lat do przodu, wziąć spadkobierców bohaterów powieści, znów podjąć dawny zakład, oczywiście teraz z dodatkowym warunkiem, żeby poruszać się tylko pojazdami przeniesionymi wprost z minionego stulecia. Reżyser tworzy ze spektaklu olbrzymią rewię i widowisko, na scenie wciąż coś się dzieje, mnóstwo jest - co chwilę - żywiołowego tańca, muzyki, ruchu. Trudno w ogóle oderwać uwagę, przygoda pośpiesznie goni przygodę, a kraje i zdarzenia toną w najbardziej jaskrawych kolorach: aż zupełnie można zapomnieć, że przecież całą intrygę doskonale pamięta się jeszcze ze swojego dzieciństwa.

Śledziłem akcję z wypiekami na twarzy, a spektakl na prawdę potrafi wciągnąć i zafascynować. Świetną robotę wykonują zresztą aktorzy, postacie są wyraziste, i - co może najważniejsze - z miejsca budzą sporą sympatię, nie tylko moją, ale także najmłodszych widzów. Wciąż wydaje mi się, że trudno reżyserować spektakle dla dzieci, ich narracja wymaga przecież jakiejś uwodzicielskiej pewności: ale tym razem artyści Rozrywki stworzyli na prawdę mocno pasjonujące widowisko.

Żadne komplementy nie są przesadzone, przedstawienie jest rzeczywiście kapitalne, a sam reżyser niezwykle umiejętnie operuje teatrem, by stworzyć tę barwną i wciągającą fabułę, umiejącą bez reszty wciągnąć dzieci w opowieść. Zresztą może nie mi rekomendować "W 80 dni...": bo przejęte twarze małych widzów muszą tutaj chyba najlepiej mówić same za siebie.

Michał Podstawski
Dziennik Teatralny Katowice
25 marca 2009

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia

„Tupot Poetycki" - w B...
Zuzanna Szmidt
Zuzanna Szmidt - urodzona w Warszawie...