Teatr Dramatyczny wyrusza do Charkowa

„Kierunek Charków" - nawiązanie nowych relacji z partnerami z krajów Partnerstwa Wschodniego

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku wyrusza na Ukrainę. Białostoccy artyści zaprezentują w Charkowie spektakle „Romeo i Julia" oraz „Balladyna".

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Teatr Dramatyczny realizuje projekt „Kierunek Charków". Celem zadania jest nawiązanie nowych relacji oraz kontynuacja współpracy z partnerami z krajów Partnerstwa Wschodniego. W ubiegłym roku w Białymstoku gościli artyści z Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Charkowie, teraz białostoccy aktorzy zagrają na scenie tej instytucji.

- Cieszę się, że ponownie będziemy mieli możliwość zaprezentowania naszych przedstawień widzom poza granicami Polski. To już trzeci w tym roku wyjazd zagraniczny naszego zespołu. Po prezentacji spektakli w Indiach i na Białorusi, przyszedł czas na Ukrainę. Mamy nadzieję, że nasze interpretacje dzieł światowej i polskiej klasyki przypadną do gustu widzom w Charkowie – mówi Piotr Adam Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

4 września widzowie będą mogli obejrzeć dzieło światowej klasyki - „Romea i Julię" Williama Szekspira. Przedstawienie w reżyserii Katarzyny Deszcz to pełna namiętności i rozpaczy historia jednej z najpiękniejszych miłości, jaką poznał świat. Dwa dni później białostoccy aktorzy zagrają „Balladynę" Juliusza Słowackiego. Utwór ma prawie 200 lat, jednak pytanie: czy da się zatrzymać machinę zła i żyć uczciwie po osiągnięciu wymarzonego celu, pozostaje jak najbardziej aktualne. Przedstawienia także w reżyserii Katarzyny Deszcz pokazuje, że pomimo zmiany rzeczywistości i otaczającego nas świata, uczucia ludzkie, ambicje, nienawiść i zazdrość pozostają takie same.
Tuż po powrocie z Charkowa białostocki Teatr zainauguruje nowy sezon artystyczny. 8 września aktorzy: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Dawid Malec i Patryk Ołdziejewski wezmą udział w tegorocznej odsłonie akcji Narodowe Czytanie, która odbędzie się na Rynku Kościuszki. 9 września widzowie będą mogli obejrzeć pierwsze spektakle na scenach przy ul. Elektrycznej. O godz. 16.30 aktorzy zagrają „Mayday" – zdobywcę „Złotego Rechotu" - głównej nagrody na Festiwalu Komedii „Funfest" w Bielsku-Białej. O godz. 20.00 Krzysztof Ławniczak zaprasza na monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej" – przedstawienie, które od ponad 25 lat nie schodzi z afisza białostockiego teatru.

Bilety na wszystkie spektakle dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: bilety.dramatyczny.pl. Od 4 września ruszy dystrybucja bezpłatnych wejściówek na spektakle „Kierunek Wschód II".

Martyna Faustyna Zaniewska
Materiał Teatru
31 sierpnia 2018
Portrety
Katarzyna Deszcz

Książka tygodnia

Wybór poezji
Wydawnictwo Ossolineum
Zbigniew Herbert

Trailer tygodnia

5. Międzynarodowy Fest...
Adolf Weltschek
W tegorocznym programie znalazło się ...