Teatr Groteska wystąpi podczas

XI Polkowickich Dni Teatru

Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska zaprezentuje się podczas XI Dni Teatru w Polkowicach.

Nad imprezą, która trwa od 11 lutego do 28 marca b.r., patronat objął Jan Englert. Zaproszono w sumie 13 wybitnych spektakli teatralnych z całej Polski. Do Polkowic przyjadą m.in. Wrocławski Teatr Pantomimy, Teatr Polonia z Warszawy, Teatr Nowy z Zabrza, Teatr im. Stefana Jaracza z Łodzi.

Teatr GROTESKA zaprezentuje dwa spektakle: 2 marca w poniedziałek o godz. 9.00 i 11.00 dla młodzieży i dorosłych „Antygonę”, a 3 marca we wtorek o godzinie 9.00 i 11.00 cieszące się dużym uznaniem najmłodszych przedstawienie „Bajka o Szewczyku”.

„Antygona” Sofoklesa w reżyserii Bogdana Cioska to spektakl o dużej sile wyrazu, a zarazem bardzo intymny. Niezwykle plastyczne lalki-manekiny – alter ego bohaterów, z którym prędzej czy później przyjdzie im się zmierzyć – mocno oddziaływują na wyobraźnię widzów. Ze sceny padają kwestie, obrazujące skomplikowane dylematy moralne, powzięte decyzje i wątpliwości antycznych, a przecież bardzo nam współczesnych i ludzkich w swych uczuciach bohaterów. „Spektakl w Grotesce jest jak ostrze szpady. Uderza szybko i celnie, zapadając
w pamięć. Są uniwersalne czarne kostiumy, ciemność i szczelina w skale, symbolizująca pękniecie, rysę klątwy ciążącej na rodzie Edypa”  –  pisała tuż  po premierze  Magdalena Huzarska w „POLSKA Gazecie Krakowskiej”

Przedstawienie „Bajka o Szewczyku” Agnieszki Falkowskiej w reżyserii Krzysztofa Falkowskiego przedstawia znaną legendę krakowską o Smoku Wawelskim w nowej interpretacji. Drewniane, ludowe rzeźby w sposób prosty, a zarazem niezwykle atrakcyjny opowiadają historię sprzed tysiąca lat. Dzięki umiejętnie prowadzonej narracji i dialogowi przedstawienie szybko przeistacza się w teatralną zabawę dla najmłodszych. Całość połączona jest z warsztatami teatralnymi, w trakcie których widzowie poznają różnorodne formy teatralne: teatr cieni, teatr przedmiotu, czarny teatr, a także odkrywają magię teatralnego dźwięku.

Oba spektakle urzekają prostą, ale wyrafinowaną plastycznie scenografią, aktorzy Groteski słyną z umiejętności nawiązywania dobrego kontaktu z widzem. Bez wątpienia „Antygona” i „Bajka o Szewczyku” spodobają się także publiczności XI Dni Teatru w Polkowicach.

(-)
Materiały Teatru
26 lutego 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...