Teatr i bomba, a kto się nie uśmiechnie ten trąba!

"Męczeństwo Piotra Ohey\'a" teatru Pisca-Pisca

Spektakl "Męczeństwo Piotra Ohey\'a" w wykonaniu portugalistycznego teatru Pisca-Pisca

"Ohey: Niech no pan powie szczerze: skąd on mógł się wziąć?

Naukowiec: Są różne hipotezy: od samorództwa – do ewolucji. Ta ostatnia mianowicie, teoria ewolucji, przewiduje możliwość rozwinięcia się niektórych gatunków wysoko rozwiniętej pasty do zębów w któregoś z większych czy mniejszych drapieżników. "

                                                                                                             S. Mrożek „Męczeństwo Piotra Ohey’a”

Tygrys wygrzewający się w łazienkowych rurach z ciepłą wodą? Absurd parujący z jego wilgotnego futra? Sceniczny świat Mrożka zdumiewa ferią pomysłów, zastanawia ironiczną prawdą o codzienności, ale przede wszystkim – bawi farsą dramatycznej akcji. Jeśli jeszcze przyprawić go nutką słonecznego portugalskiego temperamentu i szelestem języka tego małego kraju znad Tagu to otrzymujemy mieszankę wybuchową. Teatr Pisca-Pisca dzielnie radzi sobie z rozbrojeniem tykającej bomby absurdu – zamiast obserwowania niebezpiecznego wybuchu, oglądamy imponujący popis sztuki pirotechnicznej – tryskające fajerwerki humoru aż przypiekają rampę niewielkiej sali teatralnej na Łowickiej.

Portugalistyczny teatr Pisca-Pisca zaprasza na nową premierę! Tym razem grupa podjęła się adaptacji Męczeństwa Piotra Ohey’a Sławomira Mrożka – jest to zatem pierwszy w historii teatru spektakl zrealizowany na podstawie polskiego utworu. Pisca-Pisca jest studenckim teatrem działającym już zgoła 13 lat przy Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Na przestrzeni ponad dekady zaprezentował aż 14 premier opartych o szerokie spektrum utworów – od klasycznych dramatów Gila Vincente czy Williama Shakespeare’a aż po autorskie teksty obecnego dyrektora teatru i wykładowcy ISIiI José Carlosa Diasa. Teatr tworzy po portugalsku, dając widzom unikalną możliwość spotkania z tym pięknym, ale rzadkim i nieznanym w Polsce językiem.

Premiera: 1 czerwca, Warszawa: Centrum Łowicka, godzina 19.00.

Wstęp wolny (ilość miejsc ograniczona).

Kamila Choroszewska
Teatrakcje
30 maja 2011

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia