Teatr ich odmładza

Seniorzy na scenie Kochanowskiego

Od trzech lat opolscy seniorzy uczestniczą w warsztatach teatralnych w "Kochanowskim". Na scenie szukają urozmaicenia życia emeryta.

Na cotygodniowe zajęcia w Teatrze Kochanowskiego czekają z niecierpliwością. Uczą się interpretacji tekstu, ruchu scenicznego itańca, mierzą z zadaniami aktorskimi. Wielu z nich kiedyś marzyło o scenie i teraz mogą te marzenia spełnić, ale teatralna przygoda jest dla nich czymś więcej.

- Dla seniorów to okazja do przeżycia czegoś nowego - mówi Tomasz Konina, dyrektor "Kochanowskiego". - Z przyjemnością patrzymy, jak młodnieją na tych spotkaniach. Wielu z nich już dawno zakończyło życie zawodowe, a tu odrywają się od szarej codzienności, znowu stają aktywni (...)- Kiedy wszystkie sprawy ma się poukładane, obowiązki zmalały do minimum, a dzieci są daleko, życie staje się monotonne i smutne - przyznaje pani Bożena. - Teatr pozwolił mi odzyskać radość i sens codziennego wstawania. Znowu czuję się potrzebna, mam jakieś cele do osiągnięcia, no i poznałam wiele interesujących osób, z którymi łączy mnie jedna pasja.

Największe emocje uczestników Teatrowni budzą przygotowywane na podsumowanie wielomiesięcznej pracy przedstawienia. - Występ na Dużej Scenie, przed publicznością daje ogromny zastrzyk energii. Czuję jak mi ubywa lat, wierzę, że jeszcze wszystko przede mną - zwierza się pani Krystyna.

Największym widowiskiem, jakie grupa kilkudziesięciu seniorów do tej pory przygotowała jest "Opole. Moje miasto". Stworzyli je z własnych wspomnień, prywatnych historii i przemyśleń - o życiu, mieście, miłości, stracie, przemijaniu. Będzie można je zobaczyć 29 i 30 listopada oraz 1 grudnia.

IKA
Nowa Trybuna Opolska
15 listopada 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia