Teatr J. Słowackiego obchodzi 120 lat działalności

"Karnawał czyli pierwsza żona Adama" - reż. Bogdan Ciosek

Jubileusz 120-lecia działalności Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie przypadnie w poniedziałek. W tym też dniu odbędzie się premiera "Karnawału, czyli pierwszej żony Adama" wyreżyserowanego przez Bogdana Cioska na podstawie ostatniej sztuki Sławomira Mrożka.

O realizację swojego dramatu Mrożek sam poprosił krakowski teatr. Z taką samą prośbą zwrócił się też do Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie wyreżyserował go Jarosław Gajewski. Warszawska premiera sztuki odbyła się w czerwcu.

- Nigdy nie pracowałem na zamówienie. Jednak po przeczytaniu tej sztuki ścisnęło mnie za gardło. Wiedziałem, że chcę ją wystawić" - powiedział na środowej konferencji prasowej reżyser. Dodał też, że Mrożek z radością przyjął zaproszenie na premierę, niestety jej nie doczekał. Gościem poniedziałkowego spektaklu będzie Susana, żona literata.

Akcja czteroaktowego dramatu rozgrywa się 29 czerwca, czyli w dniu urodzin autora. Scenografia imituje raj, na którym są m.in. dwie palmy i dwa zielone leżaki. Bohaterami są m.in. Ewa, Adam, Goethe, Prometeusz oraz tytułowa pierwsza żona Adama - Lilith. Ponadto pojawia się szatan, a także reprezentant Boga w postaci Biskupa.

W ocenie reżysera utwór różni się do wcześniejszych tekstów Mrożka. Dramatopisarz tworzył bowiem aż przez ok. 50 lat i nie trzymał się jednego, utartego sposobu pisania.

Uroczystości jubileuszu działalności Teatru im. J. Słowackiego rozpocznie w niedzielę wernisaż wystawy "Ogrody Teatru". Na multimedialnej ekspozycji w Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można obejrzeć fragmenty spektakli, projekcje multimedialne, makiety scenografii, zdjęcia. Nie zabraknie oryginalnych rekwizytów teatralnych, kostiumów, scenariuszy, afiszy. Wystawa podzielona została na kilka chronologicznych części zatytułowanych: Młoda Polska - irysy, XX-lecie międzywojenne - tuberozy i róże, Teatr w czasach PRL - goździki, Współczesność - kwiaty wszelakie. Wystawa czynna będzie do końca roku.

Również w niedzielę w teatrze odbędzie się uroczyste spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji. Udział w nim weźmie 12 - byłych i obecnych - aktorów Teatru im. J. Słowackiego. Artyści, m.in. Anna Polony, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jerzy Grałek, Grzegorz Mielczarek, przywołają teksty poetyckie i dramatyczne, legendarne inscenizacje, ale także anegdoty, plotki i skandale związane ze sceną przy Placu Św. Ducha. Podczas wieczoru zagrają Tomasz Kupiec (kontrabas), Marek Piątek (gitara) i Leszek Szczerba (saksofon).

Teatr im. Juliusza Słowackiego działa od 1893 roku. Gmach budynku zaprojektował Jan Zawiejski, a kurtynę Henryk Siemiradzki. Budynek należy do cennych europejskich zabytków architektury teatralnej. Na przełomie XIX i XX wieku pełnił funkcję sceny narodowej. Debiutowali tutaj m.in. Wyspiański i Witkacy.

Obecnie na kilku scenach wystawiane są takie spektakle jak m.in.: "Ziemia obiecana" Władysława Reymonta, "Peer Gynt" Henryka Ibsena, "Maskarada" Michaiła Lermontawa, "Ojciec" Oskara Tauschinskiego, "Udręka życia" Hanocha Levina, "Czarnoksiężnik z krainy Oz" Lymana Franka Bauma, "Chory z urojenia" Moliera.

W Teatrze działa też słynny Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej, offowa Scena w Bramie i letnia Scena przy Pompie. Od roku przy ulicy Rajskiej działa również Małopolski Ogród Sztuki (MOS) - nowoczesny obiekt łączący pod swoim dachem teatr (spektakle własne i gościnne), kino, przestrzeń

wystawienniczą, sale widowiskowe i konferencyjne. W budynku dostępna jest także Arteteka - biblioteka zbiorów multimedialnych oraz organizowane są różne zajęcia projektowe (m.in. wychowanie i terapia przez sztukę).

(-)
(PAP)
17 października 2013

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia