Teatr Jaracza piknikiem zapowiedział nowy festiwal

Otwarte drzwi dla zwiedzających Teatr w Łodzi

Tłumów nie było, ale Ci którzy przyszli bawili się, przebierając w teatralne stroje i robiąc sobie w nich zdjęcia. Pokazano mural autorstwa Gregora Gonsiora. Była też muzyka i grill - jak na piknik przystało

Teatr im. Jaracza zorganizował w sobotnie popołudnie zabawę dla mieszkańców Łodzi, otwierając zaplecze teatralne od strony ul. Kilińskiego 45. Trafili tam, ci którzy chcieli trafić - rodzice z dziećmi, trochę młodzieży w wieku licealnym i studenckim. Kilku sąsiadów zaintrygowanych otwartą bramą i kręcącymi się w podwórzu ludźmi.

Był to pierwszy jaraczowy piknik teatralny. Pozostaje mieć nadzieję, że na następnym będzie lepiej.
Gonsior, autor murala jest projektantem mody i twórcą street-artowym. Teatralna publiczność z pewnością kojarzy jego nazwisko z projektami kostiumów scenicznych do "Dybuka" w reżyserii Mariusza Grzegorzka, który otrzymał Złotą Maskę dla najlepszego spektaklu w sezonie.

Mural ma witać przyjeżdżające do Teatru Jaracza zespoły teatralne z całej Europy. Projekt "Jaracz na nowo" współtworzony z mieszkańcami regionu zapowiadał bowiem pierwszą edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Klasyki Światowej - Nowa Klasyka Europy, jaki w Łodzi w Tearze im, Jaracza odbędzie się także po raz pierwszy tej jesieni.

Nowy festiwal ma być rodzajem dyskusji nad współczesnymi odczytaniami klasycznej literatury światowej. Przeglądem propozycji najważniejszych scen teatralnych w poszukiwaniu spektakli, które mogą stać się częścią nowego kanonu inscenizacyjnego Europy.

Festiwalowym prezentacjom towarzyszyć będzie szeroko zakrojony projekt edukacyjny, promujący ideę teatru jako miejsca otwartego, przestrzeni kreatywnej i pola dla publicznej debaty. Składać się na niego będą liczne imprezy towarzyszące, w tym m.in. przegląd filmów autorów i reżyserów związanych z festiwalem.

Pierwszą z cyklu imprez był sobotni piknik. Teraz łodzianom pozostaje czekać na jesienny festiwal klasyki europejskiej między 19-28 listopada 2010 roku, z nadzieją, że na kulturalnej mapie miasta pojawił się nowy wartościowy festiwal. Przegląd, który pozwoli nam na nowo odkryć klasykę dramatu.

anp
Dziennik Łódzki
9 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...