Teatr Kochanowskiego na festiwaulu w Hiszpanii

42. Almagro Fundacion Festival Internacional de Teatro Clasico

Opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego - 5 i 6 lipca - pokaże w Almagro polsko-hiszpańską koprodukcję "Córki powietrza. Sen Balladyny" w reż. hiszpańskiego artysty Ignacio Garcíi.

Sztuka oparta na romantycznej „Balladynie" Juliusza Słowackiego i barokowym „Córkach powietrza" Calderona opowiada historię o dwóch niesamowicie silnych siostrach. Obie odnoszą się do postaci kanonicznych: hiszpańskiej Semiramis i polskiej Balladyny - głównych ról dwóch wspomnianych sztuk.

Dwie siostry, jedna korona i niepowstrzymana chciwość władzy. Dążenie do spełnienia, które kiedyś się spełni, może pojawić się jako iluzja. Natychmiastowe uczucie spokoju, które znika zbyt szybko. Wahanie, pewność, że to, co zyskujemy, jest dalekie od tego, co sobie wyobrażaliśmy. Albo, że już nie pasujemy do obrazu. Staliśmy się kimś nierozpoznawalnym. Ktoś, kto nie może utrzymać wartości umierania. Kochasz? Panuje? Czy zawsze kończy się zdrada?

Poetycka opowieść o konfliktach między dobrem i złem, miłością i zdradą, starością i młodością. To dyskusja na temat emocji, zmysłów, ale także wartości, które tworzą nas jako ludzi. To opowieść o tym, co nas zatruwa, psuje, gnije w nas, ale także szuka intymnej, wewnętrznej odpowiedzi na pytanie, jak temu zapobiec ... To opowieść o zostaniu kimś innym. O niemożności zobaczenia, co naprawdę ma znaczenie.

Do tej produkcji opolski Teatr zaprosił hiszpańskiego reżysera Ignacio García, który pracował z zespołami z całego świata od Rosji po Amerykę Południową. Zdobył wiele nagród, w tym nagrody Teatro Real w Madrycie i Association of Spanish Directors.

Przedstawienie miało polską premierę w marcu, a teraz odbędzie się jego premiera światowa. Spektakl powstał we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
4 lipca 2019
Portrety
Ignacio García

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia