Teatr, który nie schlebia

26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

22 maja o godz. 15 w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się wernisaż wystawy "Magia lalki". Do 15 czerwca zobaczyć będzie można lalki, kostiumy, rekwizyty i dekoracje z najbardziej znanych spektakli Teatru Lalek Banialuka zrealizowanych w ostatniej dekadzie.

Wystawy w Galerii Bielskiej BWA podczas trwania Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej stały się już tradycją. W ubiegłych latach odbyły się ciekawe zbiorowe i indywidualne prezentacje prac twórców związanych z Banialuką - Evy Farkašovej, Józefa Wilkonia czy Aleksandra A. Łabińca. Tym razem wystawa zaprezentowana w Galerii Bielskiej BWA odsyła widza do tego, co stanowi fundament działalności Banialuki. Teatr, którego patronem i założycielem jest Jerzy Zitzman - scenograf, malarz, reżyser - słynie ze swojego plastycznego rodowodu i stylu przejawiającego się w dbałości o wizualną stronę powstających tu spektakli.

Na ostatnią dekadę przypada dyrekcja Lucyny Kozień - zawodowo związanej z Banialuką od 1981 roku. Każde powstające tu przedstawienie wpisuje się w konsekwentnie realizowaną wizję teatru. Teatru - jak powiedziała Lucyna Kozień w jednym z wywiadów - pokazującego swój czas z jego problemami Teatru otwartego na dyskusje o ważnych, nawet bolesnych sprawach. Teatru uczciwego, wychodzącego naprzeciw publiczności - ale jej nie schlebiającego. Teatru żywego i oddziałującego na emocje widzów." Wystawa w Galerii Bielskiej BWA prezentuje środki inscenizacyjne, jakich używa Banialuka, by realizować te założenia.

W ostatnim dziesięcioleciu estetykę Banialuki budowali twórcy z Polski, Słowacji, Czech i Litwy. Prace takich artystów jak Joanna Braun, Danuta Kierc, Zofia de Ines, Eva Farkašova, Julia Skuratova, Aleksander A. Łabiniec, Mikołaj Malesza, Aleksander Maksymiak, Pavol Andraško czy Pavel Hubička na codzień można zobaczyć w spektaklach prezentowanych na deskach bielskiej sceny lalkowej. Wystawa natomiast daje unikatową możliwość przyjrzenia się bliżej lalkom, rekwizytom, dekoracjom czy kostiumom, które stanowią ciekawy, bogaty i licznie nagradzany zbiór dzieł sztuki.

W czasie trwania Festiwalu, czyli w dniach 22-25 maja wystawa jest udostępniana zwiedzającym bezpłatnie.

Teatr Lalek Banialuka z okazji 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej wydał dwie publikacje - program festiwalowy i katalog Magia lalki.

Program Festiwalu - bogato ilustrowany zbiór zapowiedzi poszczególnych spektakli jest obowiązkową pozycją dla każdego gościa 26. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Znajdują się w nim nie tylko piękne zdjęcia z przedstawień wkomponowane w krótkie informacje dotyczące każdego spektaklu, ale także ilustracje wszystkich imprez towarzyszących.

Publikacja "Magia lalki" nawiązuje do wystawy lalek, rekwizytów, kostiumów i dekoracji z najbardziej znanych spektakli Teatru Lalek Banialuka z ostatniej dekady. Do publikacji tekst, będący spojrzeniem na estetykę dokonań artystycznych Banialuki w ostatnim dziesięcioleciu napisała Hanna Baltyn - historyk teatru, krytyk teatralny i literacki. Katalog - jak również cała wystawa - udowadnia, że scenografia teatralna może tworzyć specyficzną materię z pogranicza jawy i snu, budować magiczne światy, ożywiać czarodziejskie krainy.

Katalog w cenie 10,00 złotych i program w cenie 15,00 złotych do nabycia w kasie Teatru Lalek Banialuka.

(-)
Materiał Organizatora
22 maja 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...