Teatr Lalki i Aktora na skraju bankructwa?

brakuje pieniędzy na bieżące wydatki

W Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu brakuje 120 tysięcy złotych na bieżące wydatki. Zarząd starostwa wyraził zgodę na pożyczkę do czasu sprzedaży Domu Aktora znajdującego się przy ul. Zamkowej 1 [na zdjęciu]. Czy zabraknie na pensje dla aktorów?

Do zaciągnięcia długu zmusiła dyrekcję "lalkowego" zła sytuacja finansowa, która powstała wskutek obniżenia dotacji podmiotowej teatru. Miesięczna transza, czyli wydzielona część z zaplanowanego rocznego budżetu niestety nie pokrywała wynagrodzeń pracowniczych netto, a osiągnięte wpływy własne nie bilansowały ponoszonych przez placówkę kosztów. 

- Nie brakuje nam na comiesięczne wynagrodzenia dla naszych pracowników. Pensje dla aktorów są zawsze priorytetowym wydatkiem. Finanse na wynagrodzenia są zabezpieczone - zapewnia Jerzy Karmiński dyrektor Wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora. - Zdecydowaliśmy się na pożyczkę, ponieważ miesięczne wydatki teatru nie są zawsze równe kwocie raty, którą otrzymujemy z zaplanowanego budżetu. Pożyczkę zwrócimy po sprzedaniu nieruchomości przy ul. Zamkowej - tłumaczy. 

Dyrektor zaprzecza kłopotom. Jednak świetny zespół aktorski poważnie rozważa możliwość odejścia z placówki. Przyczyną są niskie płace i niepewność jutra. 

Roczny budżet "lalkowego" wynosi zaledwie 800 tysięcy złotych. Za sposób i wielkość finansowania teatru odpowiedzialne jest starostwo. 

Cena wywoławcza Domu Aktora wynosi na dzień dzisiejszy 720 tysięcy złotych. - Teatr Lalki i Aktora jest instytucją kultury, która otrzymuje dotacje i posiada dochody własne. W najbliższym czasie zapewne nic się nie zmieni w sposobie finansowania TLiA - komentuje Katarzyna Dyląg-Marcinkowska rzecznik prasowy Starosta Powiatowego w Wałbrzychu. 

Budynek przy ul. Zamkowej TLiA wystawiał już trzykrotnie do sprzedaży. Tym razem dyrekcja placówki liczy na lepsze oferty - Czas na sprzedaż nieruchomości jest jaki jest. Czekamy na propozycje zainteresowanych kupnem. Będziemy czekać na najlepszą ofertę, jak długo się da - twierdzi dyrektor teatru.

Anna Juszczak
Nowe wiadomosci Wałbrzyskie
23 czerwca 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia