Teatr Mały rusza pełną parą

już tylko kilka dni dzieli nas od otwarcia

Już tylko kilka dni dzieli nas od otwarcia Teatru Małego w Manufakturze w Łodzi. Z pewnością mieszkańcy miasta, którzy zwykli wieczory spędzać na spektaklach, zadają sobie pytanie, jakie przedstawienia będą tam grane i skąd pomysł na założenie kolejnego repertuarowego teatru w mieście, które ma już 10 takich instytucji. Czy Teatr Mały wygra trudną walkę o łódzkiego widza? Czy uda mu się na stałe wpisać w mapę kulturalną miasta?

Założycielem Teatru Małego jest Mariusz Pilawski, który od 25 lat uprawia zawód aktora. Pracował m.in. w teatrach w Olsztynie, Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie, Łodzi, więc może pochwalić się sporym teatralnym doświadczeniem. Jednak zarządzanie taką instytucją wymaga także innych talentów.

Postanowiłem sobie w pewnym momencie mojego życia, że nie będę czekał, aż szczęście mnie znajdzie, tylko wyjdę szczęściu naprzeciw, ponieważ szukam szczęścia. W związku z tym sprokuruję sobie przestrzeń do realizacji pomysłów artystycznych i menedżerskich, bo dobrze się w tym czuję
- mówi Pilawski o swoim przedsięwzięciu.

Otwarcie przewidziano na 21 czerwca, jednak przez kilka ostatnich miesięcy przestrzeń była adaptowana na potrzeby teatru, wcześniej natomiast założyciel instytucji skrupulatnie się do tego przygotowywał - cała historia trwa już rok. Wymagało to skoordynowania wielu działań i znalezienia ludzi, którzy zechcą pomóc. Teatr Mały założyło Stowarzyszenie Komedia Łódzka, liczące ok. 25 członków (ludzi kultury i sztuki, muzyków, plastyków, scenografów, filmowców), które także powstało z inicjatywy Pilawskiego. Powołanie do życia teatru jest niejako przedłużeniem działalności stowarzyszenia, którego celem statutowym jest propagowanie sztuki teatru i dramatu, rozszerzenie aktywności twórczej aktorów zawodowych oraz ludzi wszelkich zawodów związanych z teatrem, a także promowanie działań twórczych teatralnego środowiska łódzkiego na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Manufaktura jest najmodniejszym i najchętniej odwiedzanym przez Łodzian miejscem
- stwierdza Pilawski. Ten fakt skłonił go do obrania na siedzibę miejsca znajdującego się właśnie na tym terenie. Teatr pomieści 135 osób i zaprasza wszystkich, którzy latem nie mają pomysłu na kulturalne spędzenie wieczoru. Letni repertuar grany będzie pod hasłem „Lato z Teatrem Małym w Manufakturze”, a fakt, że w tym czasie inne teatry w mieście są zamknięte może przyciągnąć publiczność złaknioną teatralnych wrażeń.

Mariusz Pilawski przyjął pewne założenia repertuarowe: W naszym teatrze będą grane spektakle pogodne i radosne, które jednocześnie będą dawały namysł.

Już w czerwcu Teatr Mały przygotował dla widzów 3 spektakle:

- „Morderstwo w hotelu” - komediofarsa Rona Clarka i Sama Bobricka w reżyserii Mariusza Pilawskiego to - jak zapowiadają twórcy - znakomita teatralna zabawa, której walorem, oprócz frapującej historii, będzie z pewnością żonglerka wieloma teatralnymi stylami;

- „Krawiec Niteczka z miasta Łodzi. Sztuka dla dzieci i rodziców” w adaptacji Eligiusza Skowronka (Adama Słowika) i reżyserii Kapitana Nemo (Remigiusza Cabana) - to rzecz z typowego łódzkiego podwórka. Zabójcza nuda majowego powszedniego - choć nie do końca, bo oto właśnie mamy „biały tydzień” - popołudnia, uruchamia niewinną z pozoru zabawę przy trzepaku, która w efekcie rodzi poważne konsekwencje i to nie tylko dla bohaterów przedstawienia. Historia, mająca swój precedens w bajce Kornela Makuszyńskiego pt. „O tym jak krawiec pan Niteczka został królem”, powraca w spektaklu ze zwielokrotnioną siłą i udowadnia nawet najbardziej zatwardziałym niedowiarkom, że Łódź, pośród setek tysięcy podobnych miast na Ziemi, pod jednym względem jest jednak wyjątkowa;

- „Piosenki z pianką (Brassens à la brasserie)” - Brassens świntuszy uroczo i na dodatek mądrze. Taka terapia jest nam z całą pewnością niezbędna. Twórcy zapraszają do piwiarni w Teatrze Małym. 

Z zestawienia zaproponowanych dotychczas spektakli wynika, że w Teatrze Małym każdy znajdzie coś dla siebie, jednak w repertuarze można znaleźć także kilka występów gościnnych - w czerwcu Teatr Mały zaprosił m.in. Teatr Korez z Katowic, Teatr Nowy z Krakowa, Teatr Żydowski z Warszawy, zatem nudno z pewnością nie będzie.

Szczegółowy repertuar znajduje się na stronie internetowej Teatru Małego
www.teatr-maly.pl

 

Olga Ptak
Dziennik Teatralny Łódź
15 czerwca 2009

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...