Teatr mierzy się z wielokulturowym mitem dawnej Polski

"Berek Joselewicz" - Teatr Polski we Wrocławiu

W piątek o godzinie 19 na scenie kameralnej premiera "Berka Joselewicza" w reżyserii Remigiusza Brzyka.

Absolwent wrocławskiego wydziału lalkarskiego i krakowskiej reżyserii olśnił lokalnych teatromanów rewelacyjną "Mary Stuart" Hildesheimera na Scenie na Świebodzkim, za co dostał nagrodę marszałkowską za najlepszy spektakl na Dolnym Śląsku w roku 2004. Wyróżnień i laurów sporo nazbierał w całej Polsce, ale druga próba, tym razem na widowni i dużej scenie Teatru Polskiego z "Juliuszem Cezarem" Shakespeare\'a okazała się klęską. Ponieważ do trzech razy sztuka, trzymajmy kciuki, żeby tym razem się udało. 

Scenariusz wrocławskiej premiery powstał na kanwie nigdy niewystawianej sztuki Zenona Parviego "1794" i jej musicalowej przeróbki w języku jidysz lubelskiego reżysera żydowskiego teatru Jakuba Waksmana "Berek Joselewicz". W okresie dwudziestolecia międzywojennego sztuka cieszyła się - dzięki mocnym patriotycznym akcentom - dużym zainteresowaniem.

Tytułowy bohater piątkowej premiery był postacią niezwykle barwną. Handlował między innymi końmi. Był w Paryżu, kiedy wybuchła rewolucja i zgłosił się do Kościuszki, gdy ten skrzykiwał powstańców. Do powstania starozakonnego oddziału lekkiej jazdy finansowo dołożył się sam Kościuszko, a Joselewicza mianował pułkownikiem. Powstanie upadło. Berek zaciągnął się do polskich legionów we Włoszech, by walczyć pod wodzą Napoleona. Zginął w bitwie pod Kockiem z Austriakami w roku 1809. Jak widać, to biografia na kilka filmów.Zobacz także: 

Nagrody teatralne

We Wrocławiu Berka na Scenie Kameralnej, która do roku 1968 była Teatrem Żydowskim, zagra Wiesław Cichy. Legionistami z jego oddziału będą mimowie Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Na scenie zobaczymy też m.in.: Alicję Kwiatkowską, Katarzynę Strączek, Andrzeja Mrozka i jego syna Michała, Tomasza Lulka, Edwina Petrykata, Andrzeja Wilka oraz Wojciecha Ziemiańskiego. Brzyk olśnił teatromanów rewelacyjną "Mary Stuart" w 2004 roku

"Berek Joselewicz" na podstawie "Roku 1794" Zenona Parviego oraz "Berka Joselewicza" Jakuba Waksmana, Teatr Polski we Wrocławiu, Scena Kameralna (ul. Świdnicka 28), reż. Remigiusz Brzyk, premiera: piątek, godz. 19, kolejne spektakle: sobota i niedziela godz. 19, bilety: 15-40 zł (60 zł na premierę)

Krzysztof Kucharski
POLSKA Gazeta Wrocławska
17 lutego 2010

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia